Kahkaha atmanın bilinmeyen faydaları!

Kahkaha atmanın ağrı kesici ve antidepresan etkisi olduğunu biliyor musunuz?

Yayınlanma Tarihi: 03.02.2016 12:32
Değiştirme Tarihi: 03.02.2016 12:32
Kahkaha atmanın bilinmeyen faydaları!

Kahkahanın kanıtlanmış faydaları

Çocuklar günde ortalama 400 kez, yetişkinler ise maksimum 17 kez gülüyormuş. Kahkahalarımızı ne zaman, nasıl kaybediyoruz tartışılır, ama bir şekilde hayatımıza yeniden sokmamız şart. Neden mi? İşte bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler. Kahkaha:

Hormonları dengeliyor. Bu da genel olarak daha güçlü bir bağışıklık sistemi, daha az hastalık demek.

Endorfin salgılanmasını sağlıyor. Bu spor yaparken salgıladığımız hormon aynı zamanda.

Ağrı kesici ve kişiyi iyi hissettirme özellikleri var. Stres seviyelerini belirgin biçimde azaltıyor.

İyi bir egzersiz. Diyafram, yüz ve karın kasları, omuzlar ve son olarak da kalp için iyi bir çalışma demek. Günde 100 kez gülmenin 10 dakika kürek çekme aletinde ya da 15 dakika bisiklette egzersize eşit miktarda kalori harcattığını biliyor muydunuz?

Kalp ve damarları saran endotelyum’da aerobiğin etkilerine benzer etkiler gösteriyor.

Duygusal rahatlama getiriyor. Zaman zaman kendinizi sebepsiz yere gülmek ya da ağlamak isterken buluyor musunuz? İşte kahkaha atmak bu hisleri ortadan kaldıran bir duygusal boşalmaya sebep oluyor.

Sosyal artıları var. Çünkü kahkaha bulaşıcı. Hayatınıza daha çok kahkaha soktuğunuzda daha sosyal olacağınız, daha çok insanı kendinize çekeceğiniz ve etrafınızdakileri daha çok kahkaha atmaya teşvik edeceğiniz kesin. Ayrıca kariyerinize de olumlu etkileri olacağı tartışılmaz!

İyimser yapıyor. İyimser insanların kötümserlere nazaran daha kuvvetli bağışıklığa sahip oldukları bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.