Kadınlar artık özgürce saçlarını toplayabilecek!

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Sabri Algun Aka, kepçe kulak estetiği sayesinde kadınların artık özgürce saçlarını toplayabileceğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2019 10:48
Değiştirme Tarihi: 19.04.2019 10:48
Kadınlar artık özgürce saçlarını toplayabilecek!

Kepçe kulak estetiği nedir?

Otoplasti yani kepçe kulak estetiği kulağın pozisyon ve veya proporsiyonunun düzeltilebildiği kozmetik cerrahi prosedürdür. Kulağın pozisyon ve şekli bireyin tüm dış görünüşünü etkileyebilir. Kepçe kulak özellikle kadınları sürekli kulaklarını kapatacak şekilde saç modelleri yapmak durumunda bırakacak kadar rahatsızlık veren bir durumdur. Estetik cerrahinin sunduğu minimal invaziv tekniklerle çözümü mümkündür.

Nasıl uygulanır?

Operasyon sırasında sıklıkla lokal anestezi tercih edilse de genel anestezi ve intravenöz sedasyon kullanılabilen diğer anestezi teknikleridir. Çoğu vakada cerrahi kesi kulak arkasından yapılır. Uygulamada farklı cerrahi teknikler tercih edilebilir. Hastanın ihtiyacına göre cerrah kıkırdağın bir kısmını insize, eksize edebilir, bükebilir ve dikişlerle şekillendirebilir.

Kepçe kulak estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

5 yaşından büyük çocuklar ve tüm erişkinlerde uygulanabilen güvenli bir kozmetik cerrahi prosedürdür. Kulaklarının şeklinden dolayı rahatsızlık hisseden, çeşitli şakalara maruz kalan ve saçlarıyla ya da şapkayla sürekli gizlemek zorunda kalan herkes için uygundur.

Kepçe kulak estetiğinin faydaları nelerdir?

Kepçe kulak tüm dış görünümü etkilediği için özgüvenin artmasına yardımcı olur. Özellikle kadın hastaların en çok şikayetçi oldukları konu olan saç şekillendirmelerini özgürce yapabilirler, saçlarını toplayabilirler.

İyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonra 5 gün boyunca bandaj kullanılır. Çoğu hasta 5. günden sonra işe başlayabilir. Egzersize 1 ay, ağırlık kaldırmaya ise 8-10 hafta ara verilmelidir. Ek olarak hastaların 6-8 hafta geceleri koruyucu bandaj kullanmaları gerekir.