İş görüşmesine giderken nasıl giyinilmeli?

İş görüşmesine giderken nasıl giyinilmeli?
Yayınlanma Tarihi: 04.11.2016 14:56 | Değiştirme Tarihi: 04.11.2016 14:58

İş görüşmesine giderken en dikkat edilmesi gereken konulardan biri kişisel temizlik ve giyim tarzıdır. Bunlar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

İş görüşmesine giderken nasıl giyinilmeli?

Bir iş görüşmesine giderken iş başvurusunda bulunduğunuz şirketi araştırın. Kıyafet kurallarını öğrenin ve buna uygun giyinin. Bir reklam şirketinde çalışanların giydikleri, bir denetim şirketinde çalışanların giydiklerinden farklı olacaktır. İş görüşmesi için kıyafet seçerken sağduyu ve iyi bir giyim zevki rehberiniz olmalı. Çok göze çarpan kıyafet ve renklerden kaçının. Takılarınızın sade olmasına dikat edin ve mümkün olduğu kadar az takı takın. Üzerinize rahat bir şekilde oturan kıyafetler tercih edin. Temel kurallardan biri o işte çalışırken giyeceğiniz kıyafetin bir seviye daha üstün olanını giymektir.

Kadınlar için ciddi hava veren renkte kıyafetler seçilmeli. Sade ayakkabılar, sınırlı sayıda takı, toplu ve profesyonel görünümlü saçlar tercih edilmeli. Evrak çantası taşınabilir. Erkekler ciddi hava veren renkler ve ağır takım elbiseler giymeli ve buna uygun, düzgün bir şekilde bağlanmış bir kravat takmalı. Koyu renkli çoraplar ve profesyonel görünümlü ayakkabılar tercih edilmeli, çok sınırlı takı kullanılmalı.

İş verenler son moda ve pahalı kıyafetler görmeyi beklemezler. Kıyafet seçiminde hata yapmış olabilirsiniz fakat bu şansınızı fazla açık giyinmekten çok, kapalı giyinmekten yana kullanmanız daha iyi olur. Genellikle profesyonel görünümlü bir elbise veya kısa topuklu ayakkabıyla giyeceğiniz bir takım elbise iyi bir izlenim bırakacaktır. Hukuk ve bankacılık gibi daha ciddi olan sektörlerde takım elbise, elbiseye göre daha iyi bir seçim olacaktır. Fakat bunun yanında reklamcılık veya basın gibi daha "yaratıcı" sektörlerde müdürler daha az ciddi ve adayın kişiliğini daha fazla yansıtan kıyafetler görmeyi tercih ederler.