İş görüşmelerinde stresle başa çıkma yolları

İş görüşmelerinde stresle başa çıkma yolları
Yayınlanma Tarihi: 29.09.2016 12:21 | Değiştirme Tarihi: 29.09.2016 12:23

Önemli olan strese girmek değil,bununla başa çıkmayı öğrenebilmek.

İş görüşmelerinde stresle başa çıkma yolları

İş görüşmesinde daha önce çoğu kez mülakat tecrübeniz olmasına rağmen heyecanlanıp strese girebilirsiniz. Önemli olan strese girmeniz değil bu gayet doğal bir durum, yapmanız gereken bu tarz durumlarda stresinizi nasıl azalta bileceğinizi öğrenmek.

Geç kalmayın

Öncelikle mülakata girecekseniz olası trafik sorunlarını göz önünde bulundurun ve asla geç kalmayın.Geç kalmanız sizi gereksiz yere gerecek ve stres altına girmenize neden olacaktır. Mülakattan 15 dakika kadar önce orda olmananız,hem stresinizi azaltma hemde psikolojik olarak kendinizi mülakata hazırlama açısından size fayda sağlayacaktır.

Heyecanınızı kontrol altına alın

Mülakatta başarılı olmanın en önemli yollarından biri de  heyecanınızı kontrol altına alabilmektir. Rahat davranın ve kendinizi kasmayın.Bu karşı tarafa kendinize ne kadar güvendiğinizi ispatlar.

Pozitif düşünün

Mülakata girmeden önce girdiğiniz mülakatı kafanızda canlandırın ve pozitif bir görüşme yaptığınızı hayal edin. Böylelikle kendini prova etmiş ve geliştirmişolursunuz.Pozitif enerji ile girdiğiniz mülakatta kendinize olan güveniniz fazla olur.

Paniklemeyin

Her mülakatta herşey planladığınız gibi olmayabilir. Ne olursa olsun gülümseyin ve yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin.Sadece ne söylediğinize değil nasıl söylediğinize de bakın. Herzaman açık ve anlaşılır konusun. Karşı taraf konusurken sonuna kadar dinleyin ve asla konuşurken sözünü bölmeyin.

Vücut diline dikkat edin

Vücut dilinin karşı tarafa keninizle alakalı sinyaller verdiğini unutmayın.El ve kolları nereye koyacağını bilememek pasif bir imaj vermenize neden olabileceğinden dik bir şekilde oturmalı,rahatsız edici olmadan göz teması kurmaktan kaçınmamalı ve kollar birleştirilerek oturulmamalıdır.