İlk defa evde kedi besleyenlere öneriler

İlk defa evde kedi besleyenlere öneriler
Yayınlanma Tarihi: 28.09.2016 11:32 | Değiştirme Tarihi: 28.09.2016 11:32

Uzmanlar kedilerin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve kedi besleyen kişilerin sosyal hayatlarında daha sağlıklı iletişim kurduklarını söylüyor.

Kedi bakımı

Uzmanlar kedilerin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve kedi besleyen kişilerin sosyal hayatlarında daha sağlıklı iletişim kurduklarını söylüyor. Kediler gün içeridindeki olumsuzlukları,yorgunluk ve sıkıntıyı alırlar. Bu  nedenle evde kedi besleme alışkanlığı giderek artıyor.

Kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

Öncelikle kedi besleyen kişilerin bilmesi gerekir ki, kedi beslemek evde kirlilik demektir. Bu nedenle ev temizliğine önem verilmeli çesitli dezenfektenler kullanılarak evdeki mikroplar yok edilmelidir.

Kedilerin veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli ve aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Kedilere mama kabı veya su kabı şeçerken bu kabların plastik olmamasına dikkat edilmelidir. Plastik kablar içinde mikrop barındırır. Bunun yerine çelik veya porselen kablar tercih edilmeli ve temizliği yemeklerden önce ve sonra yapılmalıdır.

Kedilerin kum kablarının temizliği de oldukça önemlidir. Bu kablar sürekli olarak temizlenmeli,temizliği yapılırken eldiven ve maske kullanılmalıdır. Temizlik bittikten sonra kişi ellerini mutlaka dezenfekte etmelidir.

Unutmamak gerekir ki çoğu hastalık hayvanlar yoluyla insanlara bulaşır. Bu nedenle dışarıya çıkarılan kedi eve geldiğinde temizlemeli, sadece ayak temizliğiyle yetinmemeli, deriside fırçalanmalıdır. Kedi üzerine yapışmış pire,böcek ve mikroplardan arındırılmalıdır.