Horlamaya tek çare bu besin!

Horlamaya tek çare bu besin!
Yayınlanma Tarihi: 29.05.2016 13:24 | Değiştirme Tarihi: 29.05.2016 13:24

Fındık mucizevi bir besin. Vücudumuza çok fazla yarar sağlıyor. Kolesterolden, kansızlığa, cilt yenilemesinden enerjiye kadar, pek çok noktada faydaları saymakla bitmez ve bol miktarda E vitamini içerir.

Fındık yağı, fındığın kavrulup preslenmesi ile elde edilen, taşıyıcı bir yağdır. Taşıyıcı yağ olması demek, fındık yağının su veya başka bir yağ ile inciltilmeye gerek kalmadan doğrudan cilde sürülebileceği anlamına gelir. 
Çokça övülen akdeniz mutfağının başlıca gıdalarından biri olmasının yanı sıra, fındık yağı aslında kişisel bakım, ev tadilatı, çevre dostu temizlik, doğal cilt ve sağlık reçeteleri gibi pek çok kullanım alanı olan oldukça faydalı bir yağdır. 

 

Kolestrolü düşürür

Kabuklu yemişlerin içerdikleri yağlar genel olarak vücudun doğal yağ ihtiyacını karşılayabilecek sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Bu kabuklu yemişler içerisinde fındık özellikle protein, folik asit, B grubu vitaminler ve E vitaminleri ile oleik asit denilen tekli doymamış yağ tipi açısından iyi bir kaynaktır ve kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.

 

Horlamaya çare

Horlamaya çözüm olarak bitkisel yağların önerilmesine alışık olmayabilirsiniz. Ancak yatmadan önce bir yudum fındık yağı içmeniz boğaz kaslarını yumuşatmaya ve horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir. 

 

Cilt sağlığı için birebir

Fındık yağı iyi bir nemlendiricidir. Ayrıca cildi sıkılaştırma özelliği ile yağ bezlerini yatıştırarak cildin fazla yağ üretmesini önler. Bu özellikleriyle akne ve sivilce eğilimi olan ciltler için de uygun bir yağ olarak ünlenmiştir.