Hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir?

Hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir?
Yayınlanma Tarihi: 24.10.2016 14:33 | Değiştirme Tarihi: 24.10.2016 14:38

Sonbahar mevsimiyle beraber kaçınılmaz hale gelen birçok hastalıktan bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kurtula bilirsiniz.

Hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir?
Bağışıklık sistemi,canlıyı dışarıdan gelen her türlü yabancı madde ve biyolojik etkene karşı koruyan, özelleşmiş hücre ve dokulardan oluşan mükemmel bir sistemdir. Hastalıklara karşı koruma yapar,patojen ve hücre tümörlerini tanıyıp onları yok eder.

Sonbahar mevsimiyle beraber,havaların bir ısınıp bir soğuması grip,nezle,soğuk algınlığı gibi birçok hastalığı kaçınılmaz hale getirdi.Hastalık her ne kadar kaçınılmaz olsa da birkaç ufak öneri ile bağışıklık sisteminiz güçlenebilir ve hastalıklara karşı dirençli olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en etkili yolu düzenli ve sağlıklı beslenmektir.

E vitamini yüksek yiyecekler;
Fındık, kuşkonmaz, avokado, yumurta, süt, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, buğday tohumu, ayçiçeği tohumu, ıspanak, brokoli, havuç, kırmızıbiber ve kabakta bolca bulunan E vitamini tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve vücudunuzu hastalıklara karşı koruyun.

C vitamini bakımından zengin yiyecekler;
Yeşil, sarı ve kırmızıbiber, tatlı patates, karnabahar, lahana, mango, kavun, portakal, çilek, domates, brokoli, çilek ve Brüksel lahanası tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminini alabilirsiniz.

Çinko ve Selenyum barındıran yiyecekler;
Çinko, süt ürünleri, fındık, deniz ürünleri, kırmızı et, istiridye, fasulye ve öğütülmemiş tahıllarda bulunur. Selenyum ise, ton balığı, sığır eti, tahıl, ceviz ve kümes hayvanlarında bulunur.Bu maddeler bağışıklık sistemine son derece faydalı meddelerdir.

Sebzeler;
Çoğu sebze E vitamini ve antioksidan içeriği ile hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Gerekli vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmak için tek bir sebze tüketmek yerine farklı renklerdeki sebzeleri yemeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca sebzeleri pişirirken besin değerini kaybetmemesi için buharda pişirmeniz ya da salata olarak çiğ yemeniz tavsiye edilir.

Diğer gıdalar;
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için küçük miktarlarda kuruyemiş ve koyu çikolata yiyebilirsiniz. Yeşil çay, meyve suyu (hazır ve şekerli olanlar değil, taze sıkılmış meyve suları) ve yine C vitamini bakımından zengin yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek, kızılcık sizi kış aylarında hastalıklara karşı koruyacaktır.