Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Hamileyken bunları tüketmeyin!

Hamileyken bunları tüketmeyin!

Hamilelikte zararlı olan hatta zararlı olduğuna dair şüphe duyulan yiyeceklerden uzak durulduğu gibi, saç boyasından tırnaklara sürülen ojeden de uzak durmak gerekiyor.

06.01.2016 11:33

Az pişmiş ya da çiğ yumurta

Az pişmiş yumurta, hamilelikte salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Bu tür bakteriler ise hamile olan kişide ishalle sonuçlanan rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Salmonella bakterisi aynı zamanda gıda zehirlenmelerine de yol açmaktadır. İşte bu sebepten dolayı hamilelik döneminde çok pişmiş yumurtaların seçilmesi gerekir.

Pastörize edilmemiş ya da küflü peynirler

Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler hamilelerin uzak durması gereken yiyeceklerin başında gelir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde ya da bazı ev yapımı peynirlerde; erken doğum, düşük ya da doğum kusurlarına yol açan listeria adlı bir bakteri mevcuttur. Pastörize sütten yapılmış her tür beyaz peynir, kaşar peynir hamileler için mükemmel bir kalsiyum kaynağı olup sık sık yenmesi gerekirken, pastörize halde olmamış ya da küflü bu peynirler oldukça tehlikelidir.

Karaciğer

Karaciğer, içerisinde yüksek miktarda A vitamini içeren bir sakatattır. Gebelik döneminde bu çok sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple hamilelere asla önerilmez.

Az pişmiş ya da çiğ et

Çiğ ya da az pişmiş et hamilelik döneminde kesinlikle yenmemelidir. Sebebi ise az pişmiş ya da çiğ haldeki ette toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmek bu dönemde iyi olacaktır. Bu sebeple dondurulmuş etleri, iyice çözülmeden pişirmemeniz gerekir.

Cips ve kızartmalar

Alman bilim adamları, patates kızartması, patates cipsi gibi kansere neden olduğu tespit edilen akrilamid maddesini içeren gıdaların özellikle hamile ya da emziren kadınlar tarafından yenmemesini önermişler. Sebebi ise akrilamid maddesinin karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşması ve bunun sinir sistemine hasar vermesi. 

Fakat bunun yanısıra; patates kızartması, cips ya da fırında patatesi saymazsak, patatesin hamile ya da emziren kadınlar için çok sağlıklı etkileri mevcut.

Kabuklu deniz ürünleri

Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinin hamileleik sürecinde yenmemesi öneriliyor. Sushi de hamilelikte tüketilmemelidir. Sebebi ise çiğ deniz ürünleri de salmonella nedeniyle zehirlenmeye neden olabilir.

Doktora danışılmadan içilen bitki çayları

Bitki çayları bilinçli kullanıldığında şifa olurken, tavsiye üzerine ya da tesadüfen tüketildiğinde yararından daha fazla zarar getirebiliyor. Hamililelerde bu durum daha da dikkat edilesi bir hal alıyor. Aloe vera, fesleğen, sedef otu, ginseng ve bunun gibi daha onlarca bitki rahim kasılmalarını başlatabilir ya da doğum anomalilerine sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuza danışmalısınız.

Fazlasıyla şeker içeren her türlü yiyecek

Pasta ve şekerli pastane ürünlerinin yanısıra reçel, marmelat gibi aşırı şeker içeren yiyecekler de gebelikte zararlıdır. Ayrıca, paketlenmiş hazır gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Yorumlar | 0
üye profil