Hamilelik kadın psikolojisini etkiliyor

Hamilelik kadın psikolojisini etkiliyor
Yayınlanma Tarihi: 22.09.2016 12:32 | Değiştirme Tarihi: 22.09.2016 12:34

Bir çok anne adayı gebelik döneminde hassaslaşır ve çoğu halime kadın bu dönemde hayatının en duygusal dönemini yaşar. Bu dönemde bütün yük anne adayına bırakılmamalı ve bu süreç eşlerle beraber atlatılmalıdır.

Hamilelik kadın psikolojisini etkiliyor

Bir çok anne adayı gebelik döneminde hassaslaşır ve çoğu halime kadın bu dönemde hayatının en duygusal dönemini yaşar. Özellikle aşağıdaki sorunlarla karşılaşan hamile kadınlar bu dönemde ciddi deprosyon yaşayabilirler.

Planlanmamış bir gebelik,

Maddi sıkıntılar,

Anne olmaya hazır olmama,

Hayatın değişebileceğinden kaygı duyma, 

Gebelik için uygun yaşta olmama,

Eşinden gerekli ilgiyi görememe,

Doğum korkusu,

Doğumdan sonra oluşabilecek fiziksel değişimler.

Bütün yük anne adayına bırakılmamalı

Bu dönemde hamile bayanların eşlerine büyük sorumluluk düşüyor. Bütün yük anne adayına bırakılmamalı ve bu süreç beraber atlatılmalıdır. Özellikle fiziksel anlamda duyarlı kadınlar doğum sonrası vücutlarının değişimlerimden ve doğumdan korktuklarından dolayı eşlerine çok görev düşüyor. Eşlerin kadınlara kendini iyi hissettirmeleri ve dış görünüşle alakalı eleştirilerden kaçınmaları gerekir.

Kadının depresyonda destek alamaması mutsuz bir hamilelik geçirmesine, anne ve bebek arasındaki ilk bağın kurulmamasına neden olur. Depresyon çoğunlukla gebeliğin ilk 3 ayından sonra başlar.Bu nedenle anne adayı sürekli takip edilmelidir.