Güneşe çıkmadan 2 yemek kaşığı krem sürülmeli!

Yayınlanma Tarihi: 22.06.2016 13:21 | Değiştirme Tarihi: 22.06.2016 15:35

Prof. Dr. Zerrin Öğretmen, orta kilodaki bir kişinin vücuduna 2 yemek kaşığı krem sürmeden güneşe çıkmaması gerektiğine dikkat çekti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Öğretmen, güneş kreminin doğru kullanımının cilt kanseri riskini azaltacağını belirterek, orta kilodaki bir kişinin vücuduna 2 yemek kaşığı krem sürmeden güneşe çıkmaması gerektiğini söyledi.

Yüzde lekelere yol açıyor

Öğretmen, yaptığı açıklamada, güneş ışınlarının yeryüzüne yoğun olarak indiği günlerin yaşandığını belirterek, "Kış boyunca ultraviyole A ışınlarına maruz kalındı. Şimdi de ultraviyole B buna eklendi." dedi. Bu nedenle güneşten iyi korunmak gerektiğini anlatan Prof. Dr. Öğretmen, güneş ışınlarının insanları yaşlandırdığını, yüzde lekelere yol açtığını kaydetti.

11.00-15.00 saatleri arası güneşe çıkılmamalı

Zerrin Öğretmen, güneş ışınlarının kanserojen etkisinin olduğuna da işaret ederek, "Güneşten tam olarak korunmak mümkün mü? 11.00-15.00 saatleri arası güneşe çıkmazsak, bu zaman diliminde güneş ışınları yeryüzüne dik olarak geldiğinden belli ölçüde korunmuş oluruz." ifadesini kullandı.

Orta kilodaki bir kişinin vücuduna 2 yemek kaşığı krem gerekli

Dışarıya çıkılması, plaja ve denize gidilmesi halinde koruyucu kremlerin kullanılmasını öneren Öğretmen, kremleri doğru ve etkili kullanılmasının önemine vurgu yaptı. Ürünün cilde sürüldüğü esnada belli alan ve boşluklar bırakılmadan düzgünce uygulanması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Öğretmen, şöyle konuştu:

"Kremler biraz pahalı oldukları için halkımız bunları idareli kullanmaya çalışıyor. Bir damla bir yanağa, bir damla da diğer yanağa sürüp iyice ovuşturulursa, 50 faktörlük bir kremin koruyuculuk değeri 5 ila 10 faktöre düşer. Bu yüzden bunların yeterli miktarda kullanılması gerekir. Güneş kreminde yeterli miktar, santimetrekareye yaklaşık 2 mililitredir. Bu çerçevede yüzün tamamına bir tatlı kaşığı krem sürülmesi gerekir. Yanaklara, alına ve buruna eşit miktarda, düzgün şekilde, boş alan bırakmayacak şekilde uygulanmalı. 1 metre 70 santimetre boyunda, orta kilodaki bir kişi bütün vücuduna 2 yemek kaşığı, 30 mililitre krem sürmeli, sonra güneşe çıkmalıdır. Az miktarda sürüldüğü zaman kullandığınız faktörün değeri düşecektir. Bu yüzden yeterli miktarda sürülmesi önemli."

Kokulu ürünler alerjiye sebep olabilir

Zerrin Öğretmen, ürünlerin aşırı yağlı olmasının vücut gözeneklerini tıkayabileceğini anlatarak, "Ürünler kokuluysa, koku maddelerine karşı alerji oluşabilir. Yağlı ürünler deniz mevsiminin sonlarına doğru işe yarar, çünkü denize girme sonucu cildimiz kuruyacağı için yaz sonlarına doğru bunu tercih edebiliriz." diye konuştu.

Güneş altında 2 saatte bir krem yenilenmeli

Öğretmen, kremlerin genellikle tere 30, suya ise 40 veya 80 dakika dirençli olduğuna işaret ederek, "Eğer deniz kenarında, güneşin altındaysanız 2 saatte bir krem sürmeniz gerekir. Sürüp denize girdiyseniz 1 saat sonra tekrar yenilenmesinde fayda vardır ama günlük hayatta bunlar 3-4 saat kadar etkilidir." şeklinde konuştu.