Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Günde 500 kalori yakmak ister misiniz?

Günde 500 kalori yakmak ister misiniz?

Günde kolayca 500 kalori yakmanın püf noktaları...

15.01.2016 11:10

Küçük tabak, küçük porsiyon

Kilonuzu bilerek, metabolizma yapınızı göz önünde bulundurarak neyi ne kadar yemeniz gerektiğinizi bilmeniz çok önemli. Eğer ki her öğünde fazladan besin tüketiyor ve bu durumdan şikayetçi oluyorsanız daha küçük tabaklardan yemenizi öneririz. Ne kadar büyük tabak kullanırsanız, tabağı ağzına kadar doldurmak için elinizin ayarı da şaşacaktır. Siz siz olun, küçük tabakları tercih edin ve kalorilere meydan okuyun!

Üç büyük düşman

Beslenmesine dikkat eden, kilo vermeye çalışan kişilerden şu cümleyi sürekli duyduğunuzu varsayıyoruz: “Şeker, un ve tuzdan uzak duruyorum!...’’ Halk arasında üç beyaz olarak da bilinen, metabolizmayı ve vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen şeker, un ve tuzu hayatınızdan tamamen çıkararak fazla kalorileri de bir kenara bırakmış olursunuz. Kalorilerden uzak durmanın yanı sıra dengeli ve sağlıklı beslenme için uzak durulması gereken bu üç düşman; kalp ve böbrek sağlığınızı tehlikeye attığı gibi, obezite, diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Un, tuz ve şekeri hayatınızdan bir anda çıkaramıyorsanız, giderek azaltmayı deneyin. Bir süre sonra değişime alışacak, yemek istemeyeceksiniz bile.

Harekete geçin

Sağlıklı bir yapıya sahip olmak için beslenmeniz kadar ne kadar hareket ettiğiniz de çok önemli. Üşengeçliğinizi bir kenara bırakıp, mümkün olduğunca tüm işlerinizi “tabana kuvvet” diyerek halletmeniz sizin yararınıza olacak. Herhangi önemli bir sakatlığınız ya da rahatsızlığınız olmadığı sürece asansör yerine merdiven kullanın. Yakın mesafelerde otomobil ya da toplu taşıma tercih etmeyin ve yürüyün. Telefon görüşmelerinizi oturarak değil yürüyerek yapın. Bunların hiçbirini çok hızlı tempolarda uygulamak zorunda değilsiniz. Sadece sık sık yürüyün ve bir yerde saatlerce oturmamaya çalışın. Gün içinde hareket ederek yaktığınız 350 kaloriye ek olarak biraz daha fazla hareket ederek bu rakamı 500’e çıkarmak elinizde!

Gazlı içeceklere hayır

En sevdiğiniz yemeği yerken yanında soğuk ve gazlı bir içeceğin size nasıl bir keyif verdiğini biliyoruz. Ama bu gazlı içecekler içeriğindeki şeker, fosforik asit, aspartam ve kafein gibi bileşenlerle metabolizmanıza zarar verdiği gibi rafine şeker sebebiyle kalori miktarında da artış gösteriyor. Gazlı içecekleri zihninizden çıkararak, varlığını unutup sadece su tüketmenizde yarar var.

Tatlı yerine meyve

Birçoğumuz her ne kadar sağlıklı ve temiz beslenmeye çalışsak da tatlıya olan tutkumuza bazen karşı koyamıyoruz. Unutmamak gerekir ki aslında o çok masum ve sempatik gözüken tatlıların içinde koca bir kalori dünyası var. Un, şeker, tatlandırıcılar ve şuruplar tatlıyı olduğundan daha da kalorili hale getiriyor, böylece tükettiğiniz her “fit” olmayan tatlıda kilo alıyorsunuz. Tatlı krizinize karşı gelmek için başka alternatiflerinizin de olduğunu hatırlayın. Mesela bir muz ya da bir elma, belki birkaç adet çilek… Meyvelerde bulunan şeker ve kalorinin yediğiniz tatlılardakiyle aynı olmadığını belirtmek isteriz. Ama yine de her şeyin fazlası zarar mantığından yola çıkarak, meyve tüketimini de abartıya kaçmadan yapın.

Yorumlar | 0
üye profil