Gelin ve kaynanalar neden anlaşamıyor?

Gelin ve kaynanalar neden anlaşamıyor?
Yayınlanma Tarihi: 30.09.2016 12:43 | Değiştirme Tarihi: 30.09.2016 12:43

Gelin ve kaynanalar neden anlaşamaz? Suç gelinde mi kaynanada mı?

Gelin ve kaynanalar neden anlaşamıyor? 

Dünyanın her yerinde olan bu sorun malesef ülkemizde de oldukça fazla.Günümüzde gelin ve kaynana ilişkileri eskisi kadar sert ve zor değildir.Fakat gelin ve kaynana araları iyi bile olsa mutlaka kavga edecek, birbirlerini eleştirecek konular bulurlar. 

Evliliklerde büyük problemlere neden olan hatta boşanmalara kadar götüren gelin kaynana kavgalarının en önemli sebeplerinden biri, tarafların birbirlerine karşı ön yargılı olmalarıdır. Uzmanlar ön yargıların iletişim eksikliğine neden olduğunu ve bu kavgaları arttırdığını söylüyor.

Gelin ve kaynananın farklı hatta zıt kişiliklere sahip olması,ortada hiç birsey yokken bile birbirleri hakkında olumsuz düşünmelerine neden oluyor. Aradaki küçük anlaşmazlıkları bile kocaman meseleler haline getirebiliyorlar.

Kayınvalidenin yönetme,gelin üzerinde otorite kurma isteği,torun kavgası,torunun doğru bakılmadığı,ev temizliği ve yemek yapımı konusundaki eleştiriler en büyük kavga nedenlerinden biridir.Özellikle çağımızda kendi evini, kendi düzenini kurmak isteyen ve bağımsız olmak isteyen gelinler için,büyük problem haline gelen bu sorun gelin ve kaynana arasında soğukluğa neden olan önemli konulardan biridir.

Başka bir kavga nedeni ise, kayınvalidelerin oğlunu gelinden kıskanmasıdır. Bu kayınvalideler, yıllarca büyütüp emek verdiği oğlunu geline kaptırdıklarını düşünür ve geline rakip olurlar.

Her ne olursa olsun kayınvalidelerin gelinini evladı gibi görmesi,gelininde onu anne yerine koyarak davranması gerekir. Birbirlerine karşı tatlı dilli,güler yüzlü davranmaları ve empatiyle yaklaşmaları aralarındaki sorunları yok eder.