Fotoğraf Sanatçısı Afsar Mirzayev'den Türkiye’de Fotoğraf Galerisi

Adını Azerbaycan'ın sınırlarının ötesine taşımayı başaran bir fotoğraf sanatçısı olan Afşar Mirzayev, uzun bir süredir Türkiye'de çalışmalar yürütüyor. Başarılı fotoğrafçı Mirzayev, Türkiye'deki bu çalışmalarını ise bir sergiye dönüştürmek için büyük bir hazırlık içerisinde. 

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2022 20:18
Değiştirme Tarihi: 26.07.2022 20:18
Fotoğraf Sanatçısı Afsar Mirzayev'den Türkiye’de Fotoğraf Galerisi

Mirzayev; "Uzun bir süredir Türkiye'nin fotoğraf anlamında farklı yüzlerinden yararlanıyorum. Doğası, tarihî, kendine özgü kentleri ve bölgeleri, insan yüzleri… Daha bir çırpıda sayamayacağım kadar çok mizansen fotoğraflarıma konu oldu. Sanatımı zenginleştirirken aslında bir nevi de derinlik kattı. Tüm bu zenginliğin ve Türkiye'nin farklı yüzlerini, büyük bir sergide bir araya getirmek istiyorum." sözleriyle fotoğraf tutkunlarına müjde veriyor. Sözlerine devam eden Afsar Mirzayev, "Bu sergi sayesinde Türkiye'nin farklı yüzlerine, birlikte bakarak aynı duyguları paylaşacağımızı hissediyorum. İnsanlara bu şekilde dokunmak bana büyük bir mutluluk veriyor." ifadeleriyle duygu dünyasını da samimi bir şekilde açıyor.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin İzmir ve Ankara gibi kentlerinde fotoğraf sanatını icra eden Afsar Mirzayev; “Türkiye’nin farklı kentlerini; kentlere özgü ve karakteristik bir şekilde yansıttım. Aslında açmayı planladığım bu fotoğraf sergisi bir bakımdan da Türkiye’nin görsel zenginliğini yansıtıyor. Sergi bu açıdan da anlamlı olabilir.” diyerek, sanatçı bakışıyla farklı bir yaklaşım sunuyor. Sözlerine devam eden başarılı fotoğrafçı Afsar Mirzayev; “Bazı kentler birbirine benziyor gibi görünse de aslında her kentin birbirinden ayrılan güçlü yanları var. Fotoğrafıma yansıyan mizansenlerle bunları yakalamaya çalıştım. Siz de fotoğraflarımı incelerken, kentlerin kendilerine has özelliklerini ve onları öne çıkaran dokularını görebileceksiniz.” açıklamalarıyla fotoğraflarına konu olan mizansenlerine perspektifine dair de ipucu sunmayı ihmal etmiyor. 

Başarılı Azeri fotoğrafçı Afsar Mirzayev, sergisini oluşturacak fotoğrafları ve yaklaşımını ifade ederken, diğer yandan da sergiye dair merak duygusunu arttırıyor. Mirzayev; “Beni Türkiye’ye dair sergi açmaya iten en büyük nedenlerin başında, daha önce görülmemiş bir fotoğraf gözü yakaladığımı hissetmiş olmam geliyor. Deklanşöre basarken hem bir dış göz olabildim hem de iç göz gibi bakabildim. Bu yaklaşım bence Türkiye’ye dair fotoğraflarımın temel farklılığını oluşturuyor. Fotoğrafları çekerken yaşadığım duygu yoğunluğunun kadraja da yansıdığını düşünüyorum.” diyor. Afsar Mirzayev’in açacağı galeri, fotoğraf tutkunları tarafından merakla bekleniyor. 
 

İlgili Sayfalar: Kadın