Formula 1'de İstanbul yarışı öncesi Lewis Hamilton'a ceza!

Formula 1 Türkiye'de motor değişikliğine giden Lewis Hamilton, 10 sıra grid cezası alacak. Lewis Hamilton ayrıca, 2005 yılından beri Juan Pablo Montoya'da bulunan "en hızlı tur" rekorunu ilk antrenman turunda kırdı.

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2021 13:01
Değiştirme Tarihi: 08.10.2021 13:01
Formula 1'de İstanbul yarışı öncesi Lewis Hamilton'a ceza!

Formula 1'de sezonun 16. yarışı olan Türkiye Grand Prix'sine şampiyona lideri ve 7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton kritik bir karar verdi. Motor değiştiren Mercedes takımı, 10 sıra grid cezası alacak. 

Mercedes, yağmurda Hamilton'a güveniyor
Yeni güç ünitesi takıldıktan sonra Hamilton kurallar gereği ceza aldı. Mercedes'in bu kararı yağmur ihtimaline göre almasındaki sebep ise Hamilton'ın yağmur altında sürüşüne güvenmeleri.

Max Verstappen, dördüncü kez güç ünitesi değiştirmişti
Hamilton ile bu sezon çekişmeli bir şampiyonluk mücadelesine giren Red Bull-Honda pilotu Max Verstappen, sezonun 15. yarışı Rusya Grand Prix'si öncesinde aracında dördüncü kez güç ünitesi değişikliğine giderek yarışa son sıradan başlama cezası almıştı. Hollandalı sürücü, buna rağmen Hamilton'ın ardından yarışı ikinci sırada tamamlamayı başarmıştı.

Formula 1'de üç kez güç ünitesi değişikliğine izin veriliyor
Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda bu sezon pilotlar klasmanında Hamilton, Verstappen'in iki puan önünde lider konumda bulunuyor. Şampiyonada, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık gerekçeleriyle araçlarda bir sezonda en fazla üç kez güç ünitesi değişikliğine izin veriliyor.

Hamilton'dan İstanbul rekoru
İstanbul Park’taki ilk 15 dakika içerisinde zaman turu anlamında pist rekoru kırıldı.  Hamilton, 2005 yılından beri Juan Pablo Montoya'da bulunan 1:24.770'lik "en hızlı tur" rekorunu 1:24.511 derecesiyle kırdı. Dakikalar sonra bu rekoru 1:24.250'lik derecesiyle geliştirdi.