Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 16:31 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 16:31

Gün içinde yorulan ve tahriş olan ayaklarımızın ilgiye ve bakıma ihtiyacı var. Çeşitli ayak sorunları ve rahatsızlıklar da buna eklenince ayak sağlığımızı ciddi tehlikelere maruz kalıyor. Evde ayak bakımı yöntemleri ile ayak sağlını korumak oldukça kolay ve pratik.

EVDE AYAK BAKIMI NASIL YAPILIR

Evde ayak bakımı yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için evde bulunan malzemeler yeterlidir. Basit tekniklerle ayaklarınız daha sağlıklı ve daha rahat olacak.

? Ilık ve sabunlu suyla ayaklarınızı yıkayın. Ayaklar yıkandıktan sonra soğuk suyla durulayın.Havlu kullanarak ayak parmak araları da dahil olmak üzere güzelce tüm ayak kurulanır. Bu işlemlerden sonra nemlendirici sürün.

? Ayak tırnakları kesilirken birtakım hususlara dikkat edilir. Tırnaklar düz olarak değil yuvarlak biçimde kesilir. Tırnakların yan kısımlarındaki etleri kesmemeye özen gösterin. Bu yöntem ile ayak tırnakları daha sağlık ve daha hızlı uzayacaktır.

? Ponza taşı ile ayaklara masaj yapılır. Nasır oluşumunu engellemek için ponza taşı ile masaj yapmak olumlu sonuç verecektir. Bu yöntem ölü derinin ayak yüzeyinden atılmasını sağlayarak cildin canlı kalması sağlanacaktır.

? Ayak bileğinden yukarı doğru diz kapağına kadar masaj yapın. Bu masaj kan dolaşımını hızlandırarak ağrıları ve şişmeleri ortadan kaldırır.

? Yatmadan evvel ayaklara krem sürür. Yatarken de yünlü çorap giyilir.Uyandığınızda ayaklarınızın pamuk gibi olduğunu göreceksiniz.

? Yatmadan önce ayaklarınıza krem sürerken dikkatli olmanız gereken bir husus vardır. Kremi parmak aralarına kaçırmadan sürmek gerekir. Bu hata yapılırsa parmak aralarında mantar oluşumu gerçekleşebilir.

AYAK SAĞLIĞI İÇİN TAVSİYELER

? Ayakların her gün yıkanıp kurulanması gerekir.

? Ayaklar havalandırılmalı ve temiz çoraplar giyilmelidir.

? Her gün aynı ayakkabıyı giymek doğru değildir.

? Pedikür ve manikür aletlerinin hijyenine dikkat edilmelidir.

? Ayak kokularını engellemek için alüminyum içerikli kremler tercih edin

? Ayak tırnaklarındaki oje uzun süre kalmamalıdır. Bu tırnakların sararmasına yol açabilir.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.