Eşler neden beraber uyur?

Eşler neden beraber uyur?
Yayınlanma Tarihi: 25.10.2016 13:05 | Değiştirme Tarihi: 25.10.2016 13:08

Uzmanlar eşlerin ayrı uyumalarını kesinlikle tavsiye etmiyor. Ayrı uyumak eşler arasında ki iletişim ve bağı zayıflatıyor.

Eşler neden beraber uyur?
Aranızda eşlerin neden beraber uyuduklarını merak edenler oldu mu? Daha sağlıklı, daha rahat uyumak varken, imkanlar musaitken başka oda şeçeneği varken eşler neden aynı odada beraber uyurlar? Bugün ki yazımda evli bir çiftin hayatın da beraber uyumanın ne kadar önemli olduğunu yazmak istedim. Çünkü evlilikte beraber uyumanın faydaları çok fazladır.

Evlilkle aynı odayı paylaşmanın faydaları;
Beraber uyumak özellikle erkeklerin bekarlık döneminin bittiğini anlamaları ve aile olma bilincini kazanmaları için önemlidir. Aynı yatağı eşiyle paylaşması bir hayatı paylaşacağı anlamına gelir. Erkeğin daha sorumluluk sahibi olmasına yol açar.

Yatak odasında mutlu olmak demek mutlu bir evlilik geçirmek demektir. Evilikte beraber uyumak ruhsal bir ihtiyaçtır. Eşlerin günün koşturmacasından, iş sıkıntılarından, çocuk telaşından kurtulduğu tek yerdir yatak odaları. Yatak odaları eşler için bir nevi evin sığınağıdır ve eşlerin iletişiminin sağlam olması açısından önemlidir. Eşler ancak burada yalnız kalır ve hayatlarıyla ilgili özel tüm konuları rahatlıkla konuşurlar. 

Yaşlı ya da genç fark etmez yapılan araştırmalara göre son dönemde evli kişilerin ayrı uyumaları oldukça yaygın. Uzmanlar eşlerin ayrı uyumalarını kesinlikle tavsiye etmiyor.Eşlerin ayrı odalarda uyuması aralarında ki iletişimi koparıyor. Uyuyamadığın da yanında onunla konuşan, derdini paylaşan, gece fiziksel bir rahatsızlık anında destek olan eşler aralarındaki bağ ayrı uyuyanlara göre daha kuvvetlidir.

Eşlerin beraber uyuması onlara güven verir. Eşleriyle uyuyan kişiler kendini daha güvende hisseder ve bu huzurla daha kaliteli uyurlar. Uzmanlara göre eşlerin kaliteli uyumaları hayatlarını olumlu yönde etkiliyor. Karı kocanın aynı yastığa baş koymaları ömür boyu karşılaşacakları sorunlara da beraber göğüs germelerini sağlar. Birlikteliklerini güçlendirir.