Erken uyanmanın faydaları

Eğer siz de geç saatlere kadar uyumayı seviyor, bir türlü yataktan çıkamıyorsanız, buna bir dur demenin vakti geldi...

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2016 14:29
Değiştirme Tarihi: 18.02.2016 14:29
Erken uyanmanın faydaları

Eğer siz de geç saatlere kadar uyumayı seviyor, bir türlü yataktan çıkamıyorsanız, buna bir dur demenin vakti geldi. Zira yapılan araştırmalar, sabahları erken kalkmanın faydaları nelerdir sorusunu kendine soranlara oldukça güzel cevaplar vermeyi başarıyorlar. 

Vücudumuz aslında her gün 6-8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar ve bunun daha fazlasını uyuma sebebimiz uykusuzluk değil de biraz keyfi olur. Tam bir uyku döngüsünü tamamladıktan sonra bu fazlalık saatleri uyumanız ise maalesef az uyuduğunuz günlere göre kendinizi daha da uykusuz hissetmenize neden olur. Haftaiçi çalışıp da haftasonu çok uyuduktan sonra birkaç saat kendinize gelemediğinizi siz de farketmişsinizdir. Bunun en temel sebebi uyku döngünüzü tamamlamış olmanıza rağmen yeni bir döngüye girmeniz ama bu son döngüyü tamamlamadan uyanarak onu yarıda kesmeniz.Sabahları erken kalkmanız, aynı zamanda işlerinize erkenden başlamanız ve onları akşam daha erken saatlerde bitirmeniz anlamına da geliyor. Özellikle ev hanımları ve kendi işinin patronu olanlar, erkenden tüm işlerini tamamlayarak akşam saatlerini kendilerine harcayabilir, hobileriyle ilgilenebilir, hatta spor yaparak sağlıklı olmanın nimetlerinden de faydalanabilirler. Geç saatlerde kalkarak tüm işleri de geç saatlere bırakmanız ise maalesef kendinize ayırabileceğiniz bu vakti uykuya ayırmanıza neden olacaktır.

Eğer mesai saatiniz nedeniyle belli bir saatte kalkıyorsanız, bundan biraz daha erken kalkarak trafikten kurtulabilir, iş yerinize daha stressiz bir şekilde gidebilirsiniz. Trafik yoğunluğu genellikle herkesin mesai saatine yetişmek istemesi sebebiyle belli saatlerde çok yükselir ve herkes bu nedenle büyük şehirlerde trafik stresini çekmek zorunda kalır. Halbuki bir saat daha erken kalkarak trafiğin yoğun olmadığı saatlerde işinize daha hızlı gidebilir, kendinize güzel bir çay yaparak kahvaltınızı iş yerinizde de yapabilirsiniz.

Fazla uyumanın kalp ve damar hastalıklarına neden olduğunu gösterir bazı açıklamalar da mevcut. Bütün bir gece boyunca hareketsiz bir şekilde duran vücudumuzdaki yağ molekülleri, harcanmamaları halinde damarların duvarlarına yapışabiliyor ve uzun vadede damar tıkanıklıklarına neden olabiliyorlar