Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
En sağlıklı 20 yiyecek!

En sağlıklı 20 yiyecek!

En sağlıklı 20 yiyecek listesi...

14.01.2016 12:46

1. Kivi

Kivideki meyve asitleri vücudu canlandırıyor. İçeriğindeki meyve şekeri hemen kana karışarak enerji veriyor. Öneri: Kiviyi süt ürünleriyle birlikte tüketmeyin, çünkü tadı acılaşır. 

2. Frenk üzümü

Bu minik 'güç topları' bolca C vitamini içeriyor. Bu da capcanlı hissetmenizi sağlıyor. Öneri: Mideniz hassas ise Frenk üzümünü, lor ya da kaymakla birlikte tüketin. 

3. Portakal

Geleneksel Çin tıbbına göre portakal, yaz aylarında terlemeyle birlikte oluşan nem kaybının dengelenmesine yardımcı oluyor. Çünkü portakal vücutta nem dengesini artırıyor. Öneri: Güne taze sıkılmış portakal suyuyla başlayın. 

4. Limon

Sadece kokusu bile ferahlatmaya yetiyor. Limon suyunun canlandırma ve metabolizmayı harekete geçirme etkisi var. Limonun kendisiyse bolca magnezyum içeriyor. Öneri: Soğuk maden suyuna damlatılan limon suyu yaz sıcaklarına karşı birebir! 

5. Yoğurt

Serinlik hissi veren yoğurt, bağırsaklara zindelik veriyor. Yoğurt bağırsakta faydalı bakterilerin yerleşmesine ve hastalıklara yol açan mikropların yok edilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca yolculuklarda oluşabilen ishallerden sonra bağırsak florasını onarıyor. Öneri: Unutmayın, sade yoğurt, meyveli yoğurttan daha sağlıklı. 

6. Domates

Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum; ayrıca vitamin ve lif bulunuyor. Öneri: İspanya’da yaz aylarında domatesle hazırlanan, soğuk çorba ‘gazpacho’ çok fazla yeniyor. Çorbadaki tuz, mineralleri de dengeleniyor. Siz de deneyin! 

7. Ceviz

İçerdiği mineral ve B vitamini karışımından dolayı ceviz, sinirlere iyi geliyor. Öneri: Cevizi ışıktan uzak, serin, havadar bir yerde ve kabuğunu kırmadan saklayın. 

8. Hurma

Bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içeren hurma, adeta bir mineral bombası. Hurma meyvesi, spor yapan kişilere hızlı bir şekilde enerji veriyor. Öneri: Hurma, uzun süreli saklamayla birlikte kristalleşebiliyor ama bu tüketmenize engel olmasın. 

9. Milkshake

Yarım litre süt, günlük kalsiyum gereksiniminin yüzde 60'ını karşılıyor. Kalsiyum, vücudumuzda en fazla bulunan mineral. Kemik ve dişler için de çok önemli. Öneri: Meyve ve ballı milkshake'leri evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. 

10. Patlıcan

Potasyum, bakır ve manganez içeren patlıcan, tam bir mineral kokteyli. Patlıcan, kas, kalp ve sinir sistemini destekliyor. Öneri: Patlıcan, çok yağ çeker. Bu yüzden kızartma yerine, ızgarayı tercih etmelisiniz. 

11. Mısır

Mısırda hayati önem taşıyan oligoelement krom bulunuyor. Krom sayesinde ensülin etkisini gösteriyor ve şeker dengeleniyor. Öneri: Az miktarda tereyağıyla mısır yiyebilirsiniz. 

12. İncir

Özellikle kuru incir mineraller açısından çok zengin. Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir içeriyor. Ayrıca incir bazik bir gıdadır ve sindirimi destekler. Öneri: Taze inciri daima buzdolabında saklayın. 

13. Jumbo karides

Karideste bol miktarda iyot bulunuyor. İyot, tiroid bezi ve metabolizmanın sorunsuz çalışması için gerekiyor. Karideste yer alan çinko ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Öneri: Karidesi derin dondurucuda bir ay, buzdolabında sadece üç gün saklayabilirsiniz. 

14. Maden suyu

İçme suyuna kıyasla maden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar; ayrıca klorür, sülfat, nitrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Öneri: Spor yapıyorsanız yüksek oranda hidrojen karbonat içeren bir maden suyu tüketmeye özen gösterin. 

15. Brezilya fındığı

Aslında yüzde 70'lik yağ oranıyla en yağlı kuruyemişlerden biridir. Ancak günde bir avuç kadar yiyebilirsiniz. Brezilya fındığında hücreleri serbest radikallerden koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum bolca bulunuyor. Öneri: Ekmek ve salataların içine ekleyin. Nefis olacaklar! 

16. Çilek

Çilekteki C vitamini kolajen oluşumunu destekleyerek bağ dokusunu güçlendiriyor. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırıyor. Öneri: Çilekleri yıkanmamış ve üstü kapalı olarak buzdolabında saklayın. 

17. Biber

İçerdiği C vitamini, cildi UV ışınlarından ve çevre etkenlerinden koruyor, aşırı cilt pigmentasyonunu engelliyor, iltihaplara karşı etki gösteriyor ve yaraları iyileştiriyor. Öneri: Kırmızıbiberin C vitamini oranı, yeşil ve sarı biberlere göre daha yüksek. 

18. Avokado

En profesyonel cilt bakımı uzmanı! Avokadoda bolca E vitamini bulunuyor. E vitamini, hücreleri güneş banyosunda oluşan serbest radikallerden koruyor. Böylece cildiniz yumuşacık oluyor. Öneri: Avokadoyu yoğurt, tuz, karabiber ve limonla karıştırarak lezzetli bir dip sos elde edebilirsiniz. 

19. Mango

Mango içten güzelleştiriyor. Kateşol oksidaz, lakkaz ve magneferin gibi enzimler bağırsakları arındırarak cildi düzleştiriyor. Mangodaki B vitaminleri saç oluşumunu da destekliyor. Öneri: Yalnızca yumuşak olan mangolardan satın alın; çünkü bu meyve sonradan olgunlaşmaz. 

20. Darı

İçerdiği yüksek oranda silisyumdan dolayı darı tam bir güzellik tahılıdır. Silisyum bağ dokusunu güçlendiriyor; cilt, saç ve tırnak oluşumunu destekliyor. Öneri: Meyve ve yoğurtla beraber tüketilen darı taneleri, etkili bir güzellik iksiri. 

Yorumlar | 0
üye profil