En İlginç Beslenme Alışkanlıkları

En İlginç Beslenme Alışkanlıkları
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 10:09 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 10:09

Tarih boyunca farklı şekilde beslenme alışkanlıkları geliştiren insanoğlu, yemek yeme ihtiyacını çok farklı biçimde karşıladığı alışkanlıklar edindi.

VEGAN BESLENME

Hayvansal gıdaların tümüne karşı yasak koyan vegan beslenme, hem beslenme alışkanlığı hem de yaşam biçimidir. Yumurta, süt, peynir, yoğurt gibi gıdaları tüketmek yasaktır. Ayrıca kürk, yün, deri, ipek, ve yün gibi hayvan ürünlerini de kullanmak yasaktır.

PALEOLİTİK BESLENME

Hipertansiyon, diyabet, obezite ve kolesterol gibi sorunların önüne geçtiği düşünülen paleolitik beslenme, günümüzdeki beslenmenin yanlış olduğu varsayımına dayanır. Bu beslenme biçiminde doğru beslenme için atalarımızın yöntemlerine başvurmak gerektiği düşünülüyor.

Paleolitik (Avcı-toplayıcı) beslenme alışkanlığında mağarada yaşayan insanın alabileceği gıdalar tüketilir. Süt yumurta, ve sınırsız et organik olmak kaydıyla tüketilebilir. Yiyecekler az pişmiş ya da çiğ olarak tüketilir. Günümüzde olup o dönemde olmayan besinler ise avcı-toplayıcı beslenme alışkanlığında tüketilmiyor.

FRUTARYEN BESLENME

Fruteryen beslenme, besinlerin topraktan koparıldığında acı çektiği düşüncesine dayanmaktadır.Özellikle patates, pancar, havuç gibi sebzelerin topraktan koparılmasını katliam olarak görüyor. Bu beslenme biçiminde meyve tüketimine ağırlık veriliyor. Bolca mineral ve vitamin alabilme imkanı olsa da protein eksikliği sağlık sorunlarına yol açabilir.

PESKETARYEN BESLENME

Balık yiyen vejetaryen olarak da bilinen pesketaryen beslenme, kümes hayvanları ve kırmızı et ürünleri tüketmiyor. Deniz ürünlerini tüketmekte mahsur görmeyen pesketaryen beslenme alışkanlığı daha çok 40 yaş üzeri kişilerin tercih ettiği bir alışkanlıktır.

FRİGANİST BESLENME

Bedava beslenme anlamına gelen Friganist beslenme, kısıtlı olanaklarla beslenmeyi amaçlıyor. Restoranların, marketlerin ve manavların çöpe attığı gıdalarla beslenen feriganistler, "çöpe dalanlar", ve "dumpster diver" olarak da biliniyor.

Çöp konteynerleri onlar için çöp değil yaşam kaynağı. Sadece beslenme değil diğer eşyaları da çöpten karşılıyorlar. Barınmaiçin de terk edilmiş binaları tercih ediyorlar.

KETOJENİK BESLENME

Yağ ve protein tüketimini artıran ketojenik beslenme, karbonhidratları büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Basit olarak pilav ve ekmek yemek yerine zeytinyağı, kuruyemiş ve süt ürünleri gibigıdalar tercih ediliyor.

VEJETARYEN BESLENME

19. yüzyılın ortalarında adını duyuran ve et yememe prensibine dayanan vejetaryen beslenme, kendi içinde Ovo-vejetaryenler lakto-vejetaryenler, lakto-ovo vejetaryen olarak türlere ayrılmaktadır.

Ovo-vejetaryenler: Süt tüketmiyor ama yumurta yiyor.Lakto-vejetaryenler: Süt tüketiyor ama yumurta yemiyor.Lakto-ovo vejetaryenler: Süt ve yumurta tüketiyor.

Uzmanlar: "Sağlık için hobi edinin"

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz böyle uyuyorsa...

Çocukların yaşantısının en önemli kısmı uykuda geçiyor. Yeni doğan döneminde 24 saatlik günün neredeyse 18 saati uykuda geçiyor. Bu edenle ebeveynlerin bu dönemi uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi bakımından yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bugün farklı bir yol seçin... bakın ne olacak!

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin. İşte beyin sağlığınızı koruyacak diğer pratik öneriler...

Dikkat! Bu yiyecekler erken yaşlanmayı hızlandırıyor...

Cildimiz, vücudumuzdaki işleyişten haber veren bir ayna görevi görüyor. Stres, hava kirliliği ve hastalıklar cildimizde erken yaşlanma belirtilerine sebep olan etkenlerden en önemlileri. Bir diğer yaşlandırıcı unsur ise yediklerimiz! İşte cildimizde yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler...