En büyük beslenme yanlışları

En büyük beslenme yanlışları
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2016 15:18 | Değiştirme Tarihi: 19.09.2016 15:18

Hayatımızda ki önemli konulardan biri de doğru beslenme alışkanlığı kazanmamızdır.Peki doğru beslendiğimiz den emin miyiz?

En büyük beslenme yanlışları

Hayatımızda ki önemli konulardan biri de doğru beslenme alışkanlığı kazanmamızdır. Peki doğru beslendiğimizden emin miyiz?

Doğru şekilde olmayan beslenme alışkanlıklarımız hem fiziki hemde psikolojik anlamda bizleri olumsuz etkiler.

İnsan vücudunun her besin değerine ihtiyacı vardır bu nedenle her besin grubundan yeterli miktarda almamız gerekir. Vücudun bu gerekli besinleri almasıyla büyüme,gelişme,bağışıklık sisteminde güçlenme,parlak ve sağlıklı bir cilt, fiziki ve beyinsel enerji,kilo düzeni vb. bisürü olumlu etkiyi gözlemleye biliriz.Aksi taktirde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve sağlık açısından sürekli sıkıntılarla karşı karşıya kalırız.

En büyük beslenme yanlışlarından biri öğün atlayarak zayıflanacacığını düşünmektir. Evet öğün atlayarak kilo verilebilir ama bu kilolar kısa sürede tekrar geri alınır.Yeterli beslenmede öğün çok önemlidir keslinle atlanmaması gerekir.Tek yönlü beslenilmemeli vücudun ihtiyac duyduğu tüm besinler alınmalı, fast-food yerine sulu yemekler tercih edilmeli, vücudun ihtiyacından az yemek yenilmemeli, su ihtiyacı düzenli olarak karşılanmalı,et,meyve,sebze,süt ve tahıl ürünleri tüketilmelidir.

Tatlı yiyeceklerden uzak durun. Çünkü tatlı yiyecekler sadece iştahınızı arttırır ve normalinden daha fazla yemenize sebep olur hele ki kilo probleminiz vasa tatlı yemeyi tamamen kesmeniz gerekir.

Bütün yağların sağlıksız olduğunu düşünmeyin. Ay çiçeği,margarin gibi yağlardan uzak durun fakat onlar yerine tereyağı,zeytinyağı,ceviz,keten tohumu ve fındık gibi seçenekleri tyercih edin.

Eğer çok geç yatıyorsanız akşam yemeklerini mutlaka yatmadan 1-2 saat önce yemelisiniz.Saat 18.00 dan sonra yemek yememek kesinlikle sağlıklı değil.