El karıncalanması hastalık habercisi!

El karıncalanması hastalık habercisi!
Yayınlanma Tarihi: 12.01.2016 12:33
Değiştirme Tarihi: 12.01.2016 12:33

İnsanların neredeyse tamamı el ve ayak karıncalanmaları yaşamışlardır. Ama basit olarak gördüğümüz bu karıncalanmalar bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Sık görülüyor mu?

El ve ayaklarda karıncalanma en sıklıkla, nöropati dediğimiz kol-bacak-el ve ayaklara giden sinirlerin hastalıklarında görülüyor. Nöropati dediğimiz bu hastalığın görülme sıklığı tam bilinmemekle birlikte, yüzde 10’a kadar çıkan oranlarda olduğu bildiriliyor.

Yaşamı nasıl etkiliyor?

El ve ayaklarda karıncalanma, yaşam kalitesini bozuyor ve kişide ciddi bir rahatsızlık hissi oluşturuyor. Bunun yanı sıra tablonun ilerlediği durumlarda, kuvvet ve his kayıplarına neden olabiliyor. Aslında kuvvet ve his kayıpları oluşmadan bunun saptanması ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Hangi hastalıklara işaret edebiliyor?

El ve ayaklardaki uyuşmalar kuşkusuz başka bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Bunun başında diyabet, b12 vitamin eksikliği, tiroit bozuklukları geliyor. El ve ayaklarda uyuşma, çoğu zaman bu hastalıkların ilk belirtisini oluşturuyor. Dolayısıyla, geçmeyen, bazen şiddetlenen bazen hafifleyen el ve ayak uyuşukluklarında mutlaka bir hekim kontrolünün yapılması gerekiyor. Genel olarak el ve ayaklardaki uyuşma, nöropati dediğimiz sinirlerin hastalığından olabiliyor. Bu da genetik olarak, bazı viruslere, bağışıklık sistemimizin farklı çalışmasına, diyabet, guatr, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara veya B12 vitamini, folik asit gibi bazı maddelerin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.