Ebeveynlerin Bebekleriyle Oynayabilecekleri 5 Oyun

Çocuk gelişimi için önemli işlevleri olan oyunlar, bilişsel ve fiziksel gelişime pozitif katkı sağlamaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2019 15:02
Değiştirme Tarihi: 01.02.2019 15:02
Ebeveynlerin Bebekleriyle Oynayabilecekleri 5 Oyun

TÜNEL OYUNU

Odanın ortasında ayakta durun ve bacaklarınızı iki yana açın. Önce destek vererek bebeğinizi bacaklarınızın arasından geçirin. Birkaç defa kendiniz yardım ederek geçirin. Sonra kendisi yapması için onu serbest bırakın. Bebeğinizin bacağınızın arasından geçince "çuf çuf" sesi çıkarın. Bakalım bebeğiniz bacaklarınızın arasından geçmeye devam edecek mi? Bebeğinizi teşvik etmek için oyuncak araba verip onun tünelden geçmesini sağlayabilirsiniz.

PAKETLEME OYUNU

Bebeğinizin merak duygusunu geliştirmek için oyuncakları alüminyum folyo ile kaplayıp bebeğinizin alüminyum folyo ile kaplı oyuncakların adını tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Oyunu geliştirerek alüminyum folyo içine meyve, kıyafet ve farklı eşyaları koyarak "Sence içinde var?" diye sorabilirsiniz. Böylece bebeğinizin algısı gelişecektir.

AYNA OYUNU

Bir aynayı elinize alın bebeğinizi karşınıza oturtun. Bebeğinizi duvara sabit bir aynanın önüne de oturtabilirsiniz. Bebeğiniz aynaya bakarken yüzünüze dokunarak ismini söylediğiniz yerlere bebeğinizin dokunmasını isteyin. Alışma sürecinde biraz zorlanabilirsiniz. Alıştıktan sonra bebeğiniz kendisi ayna karşısına geçerek dokunduğu yerlerin ismini söyleyebilir. Kendi yüzüne dokunarak bebeğinizden isimlerini söylemesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde oyunu farklı formatlarda eğitici ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

BLOK OYUNU

Şekilleri ve renkleri öğreten blok oyununu bebeğinizle oynayabilirsiniz. Blok oyuncağınız yoksa renkli şekili farklı eşyalarla bu oyunu oynayabilirsiniz. Yastık, kumaş, sebze ve meyveler kullanılabilir. Örnek olarak elinizde 3 tane domates varsa birisi görünen bir yere birisini diğer sebzelerin içine koyabilir; bebeğinize elinizdeki domatesi göstererek diğer domatesleri bulmasını isteyebilirsiniz. Böylece bebeğinizin renkleri, şekilleri tanımasını ve yer yön tayini yapmasını sağlayabilirsiniz.

YASTIK OYUNU

Bebeğinizin çok seveceği bir oyun olan yastık oyunu, yastıklardan küçük bir ev yaparak oynanan bir oyundur. Yastıkları kare olacak şekilde dizerek oluşturacağınız yastık eve bebeğiniz girdiği zaman hayal alemine dalacak. Yastıkların ve etraftaki eşyaların sevimli olmasına dikkat ederek bebeğinizin yastık evin için güzel hayallere dalmasını sağlayabilirsiniz.