Dudak çatlaması nedenleri

Dudak çatlaması nedenleri
Yayınlanma Tarihi: 29.09.2016 15:30 | Değiştirme Tarihi: 29.09.2016 15:31

Dudak çatlamalarının en çok yaşandığı dönem kış aylarıdır. Soğuk ve rüzgarlı havalar ile beraber kuru ve nemini kaybetmiş dudaklar çatlamaya başlayabilir.

Dudak çatlaması

Dudaklar, hem konuşma hem de yemek yeme gibi yaşamsal olgularla birlikte kullanıldığı için, gün içinde sıkça kullanılırlar ve dudaklarda oluşan çatlaklar bu nedenle daha da derinleşebilir. Bu derinleşme ise, beraberinde çok şiddetli düzeyde yanma ve acı hissine neden olabilmektedir.

Dudak çatlaması nedenleri ve çözümleri

Dudak çatlamalarının en çok yaşandığı dönem kış aylarıdır. Soğuk ve rüzgarlı havalar ile beraber kuru ve nemini kaybetmiş dudaklar çatlamaya başlayabilir.Yazın güneşe maruz kalan dudaklarda da çatlamalar yaşanabilir.Güneşten ve kuru ortamlardan uzak durmanız bu çatlakların oluşumunu engeller.

Vücudun susuz kalması da dudak kuruluğuna ve çatlaklığına neden olur.Bu nedenle vücudun gerek duyduğu sıvı tüketimi gün içerisinde karşılanmalıdır.

Nefes alma probleminiz varsa dudaklarınızda çatlaklar oluşabilir.Özellik nezle,grip soğuk algınlığı gibi hastalıklarda, dudak çatlaması burun yerine ağızdan nefes almamızdan kaynaklanır. Ağızdan alınan nefes dudaklar üzerinde hava akışına neden olur ve çatlaklar meydana gelir.

Çeşitli kimyasallar içeren diş maacunlarıda, dudak çatlaklarına neden olur.

Dudak kremi kullanarak dudaklarınızı nemlendirmeniz, çatlaklara neden olan etkenleri engeller ve çatlamış dudaklarında iyleşmesini hızlandırır.

Badem yağı, vanilya ve ballı dudak maskesi tarifi

1 çay kaşığı badem yağı

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı vanilya

Hazırlanışı: Bal ve bademi hafif ateşte ısıtın, içine eritilmiş vanilya ekleyin. Ardından hepsini iyice karıştırın ve bir kaba alın, her sabah dudaklarınıza sürün.