Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi: 08.11.2016 14:42 | Değiştirme Tarihi: 08.11.2016 14:45

Meslek seçimi sadece gelecekte yapacağımız işi değil, yaşamımızı belirleyen, önemli kararlardan biridir.

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?

Meslek seçimi kişiler için gerçekten önemli bir konudur. Meslek seçimi sadece gelecekte yapacağımız işi değil, yaşamımızı belirleyen, önemli kararlardan biridir. Bu nedenle meslek seçiminde oldukça titiz daranmalısınız.

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

Hayalinizdeki mesleği düşünün

Meslek seçerken kesinlikle ebeveyn, arkadaş ve çevre etkisinde kalmamaya özen gösterin. Sizi siz yapan, yapmaktan keyif alacağınız hayalinizdeki mesleği seçin. Bu kararı alırken çok zengin olduğunuzu ve çalışmak zorunda olmadığınızı düşünün. Çalışmanız gerekmiyor ve her türlü imkanınız var. Buna rağmen bir meslek seçme imkanınız olsa hangisini yapmak isterdiniz? İşte bu sorunun cevabı sizi mutlu edecek mesleğe götürecektir.

Kendinizi keşfedin;

Kendini tanımayan bir insan, kendisi için doğru mesleği bulamaz. Yetenekli olduğunuz alanları bilin ve bu alanda neler yapabileceğinizi düşününün. Bazen yetenekli olduğunuz konuyla alakalı bir meslek sizi mutlu etmeyebilir ama geleceğinizi ve başarınızı garanti altına almış olursunuz.Artı yönlerinizi bildiğiniz kadar eksi yönlerinizin de farkında olun. Sizi olumsuz etkilececek mesleklerden uzak durun. Hobilerinizi düşünün yapmaktan keyif aldığınız bir şeyi işe çevirebilirsiniz. 

Meslekler hakkında bilgi edinin;

Seçtiğiniz mesleklerin size uygun olup olmadığını bilmek için meslekler hakkında bilgi edinmeniz gerikiyor. Bununla ilgili rehber öğretmenlerinizden, meslek tanıtım seminerlerinden, seçmeyi düşündüğünüz bölüm öğrencilerinden veya yapmak istediğiniz işi meslek edinmiş olan kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz meslekle alakalı bilgi alırken şu soruların cevabını mutlaka öğrenmeniz gerekir;

1) Eğitim süresi ve bu eğitimin maliyeti ne kadar?

2) Mesleğin gerektirdiği fiziksel ve psikolojik özellikler nelerdir?

3) İş bulma olanağı nedir? Ülkemiz de ve dünyada bu mesleğin geleceği ne durumdadır?

4) Meslekte ilerleme ve kariyer olanakları nelerdir?

5) Mesleği yürütürken içinde bulunacağinız çalışma ortamları nelerdlr?