Doğal antidepresanlarla tanıştınız mı?

Doğal antidepresanlarla tanıştınız mı?
Yayınlanma Tarihi: 04.03.2016 16:48 | Değiştirme Tarihi: 04.03.2016 16:48

Depresyon düşük ruh halinin bir türüdür. Kişinin etkin yaşam yeteneklerini ve hayattan zevk alma halini negatif yönde etkiler...

Erkeklerin yaklaşık % 6'sı ve kadınların %9,5'unda depresyon etkileri görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılına kadar kalp hastalığından sonra ikinci en ağır hastalığın depresyon olacağını öngörüyor. Depresyon genellikle profesyonel yardım veya bazen ilaç gerektirebilir. Ancak bazı önemli besinlerin alımını artırarak; depresyonu önlemeye yardımcı, semptomlarını hafifletici ya da antidepresan ilaçların etkinliğini artırabilirsiniz.

Sarı Kantaron 

Eski yunanlılardan beri kullanılan bu ot, %20 paroksinden (popüler depresyon ilacı) daha etkilidir. Depresyon semptomlarını pozitif anlamda geliştirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Folat

B9 olarak da bilinen folat; dana eti, karaciğer, brokoli, kuşkonmaz ve avokado gibi gıdalarda bulunmaktadır. Depresyondaki kişilerin kanlarında folik asit düzeyleri düşüktür. bu gıdaları takviye ederek yeterli folik asit seviyesi yakalanabilir. Özelikle kadınlarda önemli ölçüde depresyon semptomlarını düşürür.

Hydroxytryptophan (5­HTP)

Tatlı kabak, patates,et, süt ve bir çok yeşil sebzelerden doğal amino asitlerin kimyasal yolarla elde edilmesinden 5 HTP elde edilir. Baş ağrısını rahatlatmak için harika bir yoldur ve kişinin vücudunun daha fazla serotonin ve endorfin üretmesine yardımcı olur. Bu da depresyonla mücadelede etkili olmasının sebebidir.

Probiyotikler

Vücudunuzdaki probiyotik bakteriler zararlı işgalcileri öldürmede oldukça etkilidirler.Bağırsakbakterileri vücudunuzdaki %95 serotoni üretirler. Bu bakteriler vücut için yararlı bakterilerdir.Bundan dolayı bağırsaklara ikinci beyin de denir.Probiyotikler ayrıca kandaki inflamatuvar sitokinler miktarını da düşürürler. Ayran, süzmepeynir, yoğurt, kefir ve pastorize edilmemiş zeytinler doğal probiyotiklerdendir.

S­adenosylmethionine

Belki bu amino asit türevini duymamış olabilirsiniz. Ama vücudunuzdaki her hücrede bu amino asitten mevcuttur. Vücudunuzda yetersiz folik asit eksikliği varsa, muhtemelen bu amino asit eksikliğide mevcuttur. B6 vitamini, B12 vitamini ve folik asit eksikliği bu amino asidin düzenli çalışmasını engeller.