Dikkat! Diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız...

Dikkat! Diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız...
Yayınlanma Tarihi: 13.05.2016 11:57 | Değiştirme Tarihi: 13.05.2016 11:57

Az yediği ve çeşitli diyet programları uyguladığı halde kilo verememek birçok insanın derdi. İşte bunun sebepleri ve çözümleri…

Hatalı diyet programları, metabolizmanın bozulması gibi birçok nedenle kilo vermek zorlaşabilir. Az yenilmesine rağmen zayıflayamamanın nedenleri ve ne yapılması gerektiği konusunda Beslenme ve Diyet Uzmanı Alev Erkan’ın önerileri şöyle:

Tüketilen besin miktarına dikkat 

Bazı besinler sağlıklı diye ihtiyacımızdan fazlasını tüketebiliyoruz. Örneğin sağlıklı diye zeytinyağını bolca kullanabiliyor, fazla meyve yiyebiliyor, fark etmeden avuç avuç kuruyemiş tüketilebiliyor. Diğer yandan az yediğini söyleyen kişiler aslında fazla ekmek tükettiğini de kimi zaman fark edemeyebiliyor. Besinin sağlıklı olması aşırı miktarda tüketilmesi anlamına gelmiyor. Zeytinyağı ve fındık ile ceviz gibi kuruyemişlerin yanı sıra meyve gibi sağlıklı besinler aslında az miktarlarında bol kalori içeriyorlar. Normalde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yapılmış 1 porsiyon sebze yemeği yaklaşık 100 kalori iken, zeytinyağı sağlıklı diye bolca konulduğunda, bu rakam 300-400 kalorilere çıkabiliyor. Bu yüzden besin tüketim miktarı detaylı bir şekilde gözden geçirilmeli. Unutmayın ki her sağlıklı besin sınırsız tüketileceği anlamına gelmiyor. 

Çözüm

Fazla kilonuz varsa, besin miktarı problemini diyetisyen yardımıyla sizin ihtiyaçlarınıza uygun miktarlarda ayarlanmasını sağlayarak aşabilirsiniz. Hiçbir besinin fazlasını tüketmemeniz gerekiyor. 

Bazı rahatsızlıklar kilo vermeyi zorlaştırır

Tükettiğimiz birçok besinden bir miktar şeker alıyoruz. Bu şekerin karaciğer, kaslar ve yağ dokusu gibi organ ile dokular tarafından kullanılmaları gerekiyor. İnsülin hormonu yardımıyla bu şekerler dokular tarafından kullanılıyor. Eğer dokular insüline direnç geliştirmişse, artık bu besini olması gerektiği gibi kullanamıyor. Yani kalori harcamanız zorlaşıyor, bunun sonucunda da daha zor kilo vermeye başlıyorsunuz. 

Çözüm

Öncelikle insülin direncinizin olup olmadığını doktora giderek öğrenmelisiniz. Eğer insülin direnciniz varsa; diyetisyen yardımıyla size uygun bir beslenme programı oluşturmalısınız. Fiziksel aktivite de kandaki artmış şekerin kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle engeliniz yoksa yeterli ve dengeli beslenme ile spor ikilisini yaşam tarzınız haline getirin.

Harcadığınız enerji aldığınız kalori miktarından daha mı az?

Zayıflamanın şartı, günlük olarak besinlerden aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden daha az olmasıdır. Zayıflamak için bunun sağlanması gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız ve gün boyu masa başında çalışıyorsanız günlük harcadığınız kalori az olmakla beraber, zamanla bazal metabolizma hızınız düşebiliyor. Yani az yemek yiyerek çok az kalori alsanız bile, vücudunuz bu enerjiyi harcayamadığı için kilo vermeniz zorlaşıyor. 

Çözüm

1 haftalık besin listesi ve fiziksel aktivite kaydı tutun. Hangi saatlerde, ne kadar, ne yediğinizi ve ne kadar hareket ettiğinizi bilmeniz, enerji açığınızı hesaplamanızı sağlar. Bu kaydın değerlendirilmesi konusunda diyetisyeninizden yardım almanız yararlı olur.

Kullanılan ilaçlar zayıflamaya engel oluyor olabilir 

Kortizon ve antidepresanlar gibi bazı ilaçların kilo aldırma ihtimali bulunuyor. Kadın doğum için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı hormon tedavileri de kilo alımına neden olabildiği gibi kilo kaybını zorlaştırıyor. Bu ilaçlar enerji harcama hızını azaltabiliyor, iştahı arttırabiliyor ve vücutta su tutabiliyor.

Çözüm

Kortizon desteği alıyorsanız olabildiğince fazla tuz, şeker ve yağdan kaçınmalı, kullandığınız ilacın dozu ve süresine göre ayarlanmış doğru diyet programı uygulamalısınız. Bu programı ilacı bıraktıktan ortalama 2 hafta sonrasına kadar devam ettirmelisiniz. Antidepresan kullanıyorsanız özellikle fazla yemek yeme eğiliminde de olabilirsiniz. Bu nedenle yüksek kalorili besinlerden kaçınmalı, sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. Ayrıca omega-3 yağ asidinden (balık, ceviz gibi) ve B grubu vitaminlerden zengin beslenmeyi de ihmal etmeyin.

Uyku çok önemli

Her ne kadar diyet ve fiziksel aktivit öne çıksa da, kilo vermenin en önemli parçalarından biri de düzenli uyku. Bunun temel iki nedeni ise; metabolizmayı kontrol eden birçok hormonun gece uykusuna göre düzenlenmiş olması ve çoğunlukla geç yatan ya da düzensiz uyuyan kişilerin abur cubur gıdalara daha eğilimli olmaları. 

Çözüm

Yaşam biçiminiz uyku saatlerinizin düzensiz olmasına yol açıyorsa, beslenmenizde mutlak düzeni sağlanmaya özen göstermelisiniz. Aşırı yağlı, şekerli ve yüksek kalorili besinleri tüketmemelisiniz. Bol sıvı almalısınız. Bol sebze ve meyve tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olmalısınız. Geç saatte bir şeyler yiyorsanız, besinlerin daha az kalorili olmasına dikkat edin.

Kilo vermeye engel hastalık olabilir!

Bazı hastalıklar metabolizma hızını yavaşlatarak, insülin direnci gelişimine sebep olarak veya obeziteyi tetikleyerek kilo vermeyi zorlaştırabiliyor. Örneğin hipotiroidi metabolizma hızının yavaşlamasına neden olarak kilo vermeyi güçleştirebiliyor. Cushing sendromu’nda da kortizol hormonunun fazla salgılanması nedeniyle kilo kaybı güçleşiyor. 

Çözüm 

Kilo verme diyetinden önce bir endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız. Altta yatan metabolik sebep tespit edilince, ilaç ve diyet tedavisi sayesinde daha hızlı kilo kaybedebilirsiniz.