Deniz tuzunun şaşırtan 4 faydası

Deniz tuzunun şaşırtan 4 faydası
Yayınlanma Tarihi: 17.05.2016 16:43 | Değiştirme Tarihi: 17.05.2016 16:43

Deniz tuzu özellikle kadınların gözdesi… Deniz suyundan elde edilen ve özel tesislerde üretilen bir tuz türü olDeniz tuzu özellikle kadınların gözdesi… Deniz suyundan elde edilen ve özel tesislerde üretilen bir tuz türü olan deniz tuzu, günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor.an deniz tuzu, günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor.

Turşu kurulurken içine katılan tuz, deniz tuzudur. Sadece turşu yaparken değil, aslında bütün yemeklerinizde deniz tuzu kullanabilirsiniz.  Deniz tuzundaki Sodyum ve Klor içeriği diğer tuzlara göre daha azdır ve sağlık açısından çok daha faydalıdır.

Deniz tuzu kullandığınızda hipertansiyon hastalığının başlıca nedeni olan Sodyum ve Klor minerallerini vücuda daha az alırsınız. Diğer tuzları tükettiğinizde ise adeta yüksek tansiyon hastalığına davetiye çıkartırsınız.

Deniz tuzunun sağlığınız üzerinde birçok olumlu etkisi bulunur. Deniz tuzu vücutta doğru şeker seviyelerinin sağlanmasında yardımcı olarak insüline olan ihtiyacı azaltabilir. Böylelikle eğer diyabetikseniz veya hastalık riskini taşıyorsanız tuz beslenmenizde önemli bir yere sahiptir.  Deniz tuzunun çeşitli depresyon türlerini tedavide etkili olduğu da görülmüştür.

 

İşte, deniz tuzunun 4 faydası;

1- Vücut sağlığı açısından önemlidir

Deniz tuzu mineral zengini olması nedeniyle vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 

Bu mineraller vücudumuza ne faydalar sağlar?

Vücudumuzda hücre yenilenmesinde etkilidir

Erken yaşlanmayı önler

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Enerji seviyesini arttırır

Kana oksijen geçişinin sağlanmasında etkilidir

Besinlerdeki yararlı maddelerin vücuda alınmasını kolaylaştırır

Diğer tuzları tükettiğimiz zaman bu son derece önemli minerallerden vücudumuzu mahrum bırakmış oluruz.

 

2- Ağır metal oranı daha azdır

Vücudumuzun bazı ağır metallere de gereksinimi bulunsa da çoğu ağır metal vücudumuza çok zararlıdır. Deniz tuzunun önemi burada da devreye girer çünkü  ağır metal içeriği son derece az düzeydedir ve deniz tuzu kullandığınızda vücudunuzun ağır metallerle zehirlenme riskini yok edersiniz. Diğer tuzları kullandığınızda vücudunuzun ağır metallere maruz kalma riskini arttırırsınız.

Ağır metallerin sebep olduğu bazı hastalıklar bulunur. Kanser, kardiyovasküler ve gastrointestinal gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

 

3- Cildi temizler, selülitleri azaltır

Banyo yaparken, bir kap su içine deniz tuzu ilave ederek vücudunuzu yıkadığınızda cildiniz temizlenir, daha elastik hale gelir ve selülitlerin görünümünde azaltma sağlanır. Deniz tuzunu bir tasa koyduktan sonra, içine daldırdığınız ıslak fırça ya da süngerle selülitli bölgeleri fırçalayarak selülitlerin görünümünü azaltabilirsiniz.

 

4- Saçtaki yağlanmayı önler, ölü hücreleri canlandırır

Islatılan saç köklerini deniz tuzu ile ovarsanız, ölü deri hücrelerinin yok edilmesini sağlarsınız. Böylelikle hem hücrelere oksijen erişimi daha kolaylaşır hem de saçlarınız güçlenir.

Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirmeyi esas alan Binbir Gıda, tuzlaların bulunduğu alanlardaki ekosistemin ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığı açısından büyük önem taşıyan tuz üretimini müşterilerinin beklentileri doğrultusunda gerçekleştiriyor.