Demir Döküm Tencere ve Tavalarda Pişirilmemesi Gereken Yemekler

Demir Döküm Tencere ve Tavalarda Pişirilmemesi Gereken Yemekler
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 09:20 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 09:20

Demir döküm tava kullanarak pişirilen bazı yemekler sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Hem tavanıza zarar vermemek hem de ideal yemeği pişirebilmek için bazı yemekleri demir döküm tavalarda yapmamalısınız.

TATLILAR

Tatlıları demir tavada pişirmek istenmeyen tat oluşumunu beraberinde getirecektir. Gözenekli ve pürüzlü yapıya sahip olan demir döküm tavalar, diğer yemeklerin kokusunu içinde sindirdiği için koku tatlıya geçecektir. Bu yüzden tatlı pişirmek için yeni bir tava kullanmak doğru olacaktır.

YUMURTA

İster sucuklu ister omlet olsun demir döküm tavalarda yumurta pişirmek yanlıştır. Tavanın dibine yapışacak olan yumurta yeni aldığınız demir döküm tavanızı mahvedebilir. Ne kadar yağ koysanız da yumurta tavaya yapışacak ve yanık bir yumurta ve lekeli bir tava ile uğraşmak zorunda kalacaksınız.

SOĞUK YİYECEKLER

Dolaptan çıkarıp direk demir tavaya attığınız soğuk yiyecekler, dağılma ve yapışma sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Bunun önüne geçmek için dondurulmuş gıdaları tavaya koymadan önce oda sıcaklığında bir süre bekleterek çözülmelerini beklemek yeterli olacaktır.

DOMATES SOSU

Asit içeren bir besin olan domates, demir tava ile etkileşime girerek sağlıksız durumları ortaya çıkarabilir. Demir tavalar yüksek ısı tuttuğu için domates sosunu yakabilir. Alışık olduğunuz pişirme düzeninize uyum sağlayamayacak olan domates-demir tava ikilisi menülerinizin düzeninin bozulmasına yol açabilir. Klasik tavalar sizin için daha iyi sonuçlar verecektir.

BALIKLAR

Demir döküm tavalar balık pişirmek için idealdir. Yüksek ısıda kalabilen demir döküm tavalar balıkları ideal şekilde pişirmeyi sağlar. Ancak bazı balık türleri demir tava için uygun değildir. Narin yapılı olan balık türleri, demir döküm tavalarda pişirilmemelidir. Küçük ve narin balıklarınızı demir döküm tavada pişirmeye kalkarsanız parça parça olmuş ve tavaya yapışmış balıklarla karşılaşabilirsiniz.

SULU YEMEKLER

Sulu yemekler demir tavalarda pişirilebilir ancak bir konuda dikkatli olmak gerekir. Demir tavada pişirilen yemek tavada bekletilmemelidir. Pişen yemek tavadan alınmalıdır. Paslanmaya müsait bir yapısı olan demir tavalarda yemek bekletilirse paslanma sorunu ortaya çıkabilir.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.