Dalış Sporu için En İyi Rotalar

Dalış Sporu için En İyi Rotalar
Yayınlanma Tarihi: 28.01.2019 12:29 | Değiştirme Tarihi: 28.01.2019 12:29

Dalış sporunun en iyi rotaları, sualtı dünyasına ilgi duyanların aradığı güzellikleri, birbirinden farklı balık türlerini ve su altı coğrafyalarını gözler önüne seriyor; onlara dokunma fırsatı sunuyor.

BELİZE / BÜYÜK MAVİ DELİK

Kuzey yarım kürenin en büyük set resifi olma özelliğine sahip olan Belize, dalış sporları için gözde yerlerdendir. Mavi Delik, köpek balıklarına ev sahipliği yapmaktadır. 30 metre görüş mesafesi olan Mavi Delik, 15 metre mesafede tuzlu sudan tatlı suya geçiş yapacaksınız. 25 metre derinliğe inerseniz sarkıtlar ve dikitler sizi karşılayacak.

BATI AVUSTRALYA / NAVY PİER

300 metre genişlikte "T" şeklinde olan Navy Pier, kıyıdan 300 metre uzaktadır. İki adet yunus balığı atlama platformu olan Navy Pier'de 5 gün boyunca dalış yapabilirsiniz. Asla sıkılmayacağınız bu dalış merkezinde yassıkurtlar, deniz tavşanları, iskorpitler ve ahtapotlar sizi bekliyor. Altı beyaz köpek balıkları ve deniz aslanları da sizi bekleyen diğer sürprizler.

KAVAİ / MANTA RAY NİGHT DİVE, KAİLUA KONA

Dünyanın en güzel canlılarından biri olan avtus balıklarının yoğun olarak yaşadığı yer olan Manta Ray Night Dive, ışık yansımalarının olduğu görsel şölen sunuyor.

ENDONEZYA / CAPE KRİ

Cape Kri'de 374'ten fazla deniz canlısını gözlemeleme şansına sahipsiniz. Şirin deniz canlıları yanında köpekbalıkları da Cape Kri sularında geziyor, dikkatli olun.

PALAU / BLUE CORNER

Büyük Okyanus açıklarında yer alan Blue Corner, Palau'da yer alıyor. Muhteşem bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Blue Corner, farklı akımların kesişim noktasıdır.

MISIR / THİSTLEGORM

Dünyanın en iyi dalış yeri olarak kabul edilen Kızıldeniz, onlarca balık çeşidi, rengarenk mercan kayalıkları ve 2. Dünya Savaşı sırasında batırılan iki Alman gemisini barındırmaktadır.

MISIR / YOLANDA RESİFİ

Kızıldeniz'in bir başka muazzam dalış noktası, batık gemilerle ve köpek balıklarıyla dolu olan Yolanda. Doğanın en özel güzelliklerini Yolanda'da bulabilirsiniz.

MALEZYA / BARRACUDA POİNT

Spidan adası açıklarında yer alan Barracuda'nın derinliği 800 metredir. Bu bölge özellikle deniz kaplumbağaları açısından oldukça zengin.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.