Çörek Otu Her Derde Deva

Çörek Otu Her Derde Deva
Yayınlanma Tarihi: 28.01.2019 10:14 | Değiştirme Tarihi: 28.01.2019 10:14

En eski dönemlerden beri tedavi edici yönü ile kullanılan çörek otu, insan sağlığı için çok faydalı bir besindir.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

Çörek otunun mantarlara karşı öldürücüetkisi vardır. Virüs ve mikroplara karşı da direnç sağlayan çörek otu, solunum yolu genişletici ve ifraz boşaltıcı etkilere sahiptir. Kan şekerini düşürücü etkisi olan çörek otunun, damar hastalıklarını da giderici etkisi vardır.

YARALARI İYİLEŞTİRİYOR

Çok sayıda faydası olan çörek otu, yaralara da iyi gelir. Hücreleriyenileyen çörek otu, savunma sistemini dengeler, solunum borusunu genişletir.

Müzmin hastalıklarda iyileştirici etkisi olan çörek otu, çocuklarda da deri hastalıkları ve sinir hastalıklarına iyi geliyor. Hamilelik döneminde yaşanan sorunları azaltan çörek otunun yan etkisi yoktur. Emziren annelerin sütünü daha yarayışlı hale getirmektedir.

ÇOK FAYDALI

Kan şekerinidüşürür.Meme ve prostat kanserini önleyici etkisi olan çörek otu, akciğer kanserine karşı koruyucu etki sağlar.Romatizmal ağrıları azaltır.Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.Kalp enfarktüsü riskini düşürür.Hücreleri yeniler.Cilt hastalıklarına iyi gelir.Antioksidandır.İltihap gidericidir.Hazmı kolaylaştırır.Panik atak ve depresyona karşı direnç sağlar.

NASIL TÜKETİLİR

Çörek otu az miktarda kullanıldığında zararı olmaz. Tadı acı olan çörek otu bozulmuş demektir, tüketilmemelidir. Hamur işi gıdalarla karışım halinde tüketilebilir. Çörek otunun öğütülmüş şekilde tüketilmemesi tavsiye edilir. Öğütme sırasında besin değerlerini kaybedeceği için tohum halinde tüketmek gerekir. Hamur işi gıdalarda lezzetli ve sağlıklı şekilde kullanılabilen çörek otu, börek, poğaça, salatada ve birçok yemekte kullanılabilir. Çörek otu yemeklerden ve kahvaltıdan bir saat önce çiğnenerek tüketilebilir.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.