Çocuklarda uykunun önemi

Çocuklarda uykunun önemi
Yayınlanma Tarihi: 19.09.2016 17:00 | Değiştirme Tarihi: 19.09.2016 17:00

Uyku yalnızca dinlenme aracı değildir.Çocuklar düzenli uyuyarak büyür ve gelişirler.

Çocuklarda uykunun önemi

Çocuklar uyuyarak büyür ve gelişirler. Çocukların rahat ve kesintisiz uyumaları gerekir. Uyudukları odaların rahat ve temiz olması gerekir. Çocuğun uyuduğu odada oyuncaklarının dağınık bir şekilde ortalarda olması uyumasını engellediğnden çocuk uyumadan oyuncaklar toplamalıdir. Gece lambasının coçuk uyuduktan sonra kapatılması çocugun göz sağlığı için önemlidir. Bazı uzmanlar gece lambasının çocuğun gözlerine zarar verdiğini söylüyor.

Düzenli uyuyan çocukların büyümeleri hızlanır. Uyku yanlızca dinlenme aracı değildir. Uykuyla vücut kendini yeniler,onarır,strese yol açan hormonlar azalır.  İyi uymayan çocuklar depresyona yatkın oluyor.Uzmanla bilimsel araştırmalarına göre uyku saatlerini gece geç saatlere erteyen çocukların erken uyuyan çocuklara göre daha çok depresyona girdiğini sölüyor.

Öğlen uykusu

Çocuklarda öğlen uykusu önemlidir. Öğlen uykusu çocuklara psikolojik ve fiziki rahatlık sağlar. Gün içerisinde öğleden sonra enerji düştüğü için enerji toplar ve gelişmiş bir hafızaya sahip olurlar. Fakat öğlen uykusunun aksam üzeri saatleri yani 16.00-17.00 saatlerinden önce olması gerekir. Aksi taktirde çocuk gece uyuyamaz hele ki okula giden çocuklar için ertesi gün sıkıntı yaşanır.

Çocuğunuzun uyuması için sessiz bir ortam yaratmaya çalışmayın hatta sesle uyumaya alıştırın bu onların ilerde her ortamda daha rahat uyumalarına  yardımcı olur.