Çocuklarda kardeş kıskançlığı nedenleri

Çocuklarda kardeş kıskançlığı nedenleri
Yayınlanma Tarihi: 30.09.2016 15:32 | Değiştirme Tarihi: 30.09.2016 15:38

Çocukların kardeşleri kıskanmalarındaki en büyük neden çok sevdikleri anne ve babayı kardeş ile paylaşmaktır.

Çocuklarda kardeş kıskançlığını nedenleri

Doğuştan gelen, doğal fakat insanı oldukça mutsuz eden kıskançlık,sevilen insanları paylaşmaya katlanamamaktır. Yaşamımızın her döneminde var olan kıskançlık çocuklukta biraz daha fazladır. Çocukların kardeşleri kıskanmalarındaki en büyük neden çok sevdikleri anne ve babayı kardeş ile paylaşmaktır.

Çocuk eve gelen bu yeni minik bireyin daha çok sevildiğini, kendisiyle eskisi kadar ilgilenilmediğini düşünerek kardeşi rakip olarak görmeye başlar. Özellikle annesinin, tek sevgi ve ilgi odağı iken bir anda annenin zamanının çoğunu bebeğe ayırması çocukta ikinci plana atılmış duygusu uyandırır ve çocuk kardeşi rakip olarak görmeye başlar.

Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları

Ev işleri,bebeğin uyuması, emzirilmesi, beslenmesi, banyosu derken anne çocuğu biraz ihmal edebilir.Bu gibi durumlarda babanın daha duyarlı davranması ve çocuğa daha ilgili davranması gerekir.

Bebeğin gelmesiyle beraber hayatınızda bir çok şey değişeceğinden bu değişiklikleri doğumdan önce yapın ve evinizin düzenini bebek gelmeden ayarlayın.Çocuğa yeni bebeğin gelişini bir hikaye anlatır gibi anlatın.Mesela bu hikayede bebeği sevenleri kahraman ilan edin,bebeğin gelişinin güzel ve olumlu yönlerini anlatın.

Uzmanlar ilk aylardan sonra çocuğun,bebeği evin bir parçası olarak kabul ettiklerini ve mutlu olduklarını söylüyor.Tüm ilgiyi yeni doğmuş bebeğinize vermeyin, özellikle ilk aylar çok hassas davranmalı ve çocuğunuza olan ilgiyi eskisi gibi devam ettirmelisiniz.Bu hayatlarında hiç birşeyin değişmediğini düşünmeleri için önemlidir. Aksi halde artık hiç birşeyin eskisi gibi olmayacağını düşünebilir ve bebeği kıskanıp zarar vermeye çalışabilir.Kardeşiyle aralarındaki bağı güçlendirmek için çocuktan ufak yardımlar isteyin.