Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Yayınlanma Tarihi: 21.09.2016 13:21 | Değiştirme Tarihi: 21.09.2016 13:21

Çocuklara kazandırılması gereken alışkanlıkların başında gelen kitap okuma çocuklar için çok önemlidir. Bunun içinde ailelere büyük sorumluluk düşüyor.

Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara kazandırılması gereken alışkanlıkların başında gelen kitap okuma çocuklar için çok önemlidir. Bunun  içinde ailelere büyük sorumluluk düşüyor.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı önemlidir. Özellikle çocuğun kitap okuma alışkanlığının yemeklerden önce ve sonra el yıkama, diş fırçalama gibi bir alışkanlık haline gelmesi için ailenin kitap okumayı sevmesi,ev içerisinde sürekli kitap okuması gerekir. Çocuğun kitap okuma alışkanlığını görerek uygulaması onun için keyifli hale gelir.Bu şekilde kitap okumak çocuk için zorlayıcı bisey haline gelmez artık günlük sıradanlaşmış bir hal alır.Unutulmaması gerekirki okuma önce ailede başlar.Çocuk okuma yazma bilmese bile ailenin kitap okuduğunu görmesi onda merak uyandırır ve kitap sayfalarını karıştırmaya başlar.

Çocuğa kitap okumak sevdirilmeli

Çocuğun kitap okumayı sevmesi için onun yaşına ve ilgi duyduğu konulara göre kitaplar okunmalı. Kitap okumanın eğlenceli yönleri ortaya çıkarılmalı.Çocuk bu alışkanlığı edinene kadar ailelerin bu konuda oldukça titiz davranmaları ve alışkanlığı kazana kadar sürekli takip etmeleri gerekir.

Çocuklar için günlük bir program hazırlanmalı ve televizyon,telefon,bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak tutulmalıdır. Çünkü teknolojik aletler çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığını olumsuz yönde etkiler.