Çocuğunuzu okul stresinden kurtarın

Çocuğunuzu okul stresinden kurtarın
Yayınlanma Tarihi: 22.09.2016 14:25 | Değiştirme Tarihi: 22.09.2016 14:25

Çocuklarınızın gelecekleriyle ilgili tüm kaygılarınızdan kurtulun.Çocuklarınızın okul stresinden kurtulmaları öncelikle anne ve babanın kaygılarından kurtulmasıyla olur.

Çocuğunuzu okul stresinden kurtarın

Çocuklarınızın gelecekleriyle ilgili tüm kaygılarınızdan kurtulun.Çocuklarınızın okul stresinden kurtulmaları öncelikle anne ve babanın kaygılarından kurtulmasıyla olur. Acaba çocuğum okulda bensiz kötü hissedecek mi, ilerde saygın bir işi olacak mı, okul içerisinde olumsuz davranışlar sergileyecek mi gibi ebebeyinleri fazla kaygılandıracak konular aileden çocuğa yansır ve çocuk bunlardan olumsuz etkilenir.

Çocuğun okul korkusunu bir sorun olarak görmekten vazgeçmesiniz ve böyle bir dönemi normal karşılamalısınız.Çocuklarınızın gelecekle ilgili planlarına karışmayın, meslek seçimlerini siz belirlemeyin bırakın kendi hayatını kendisi belirlesin. Saygın bir kişi olmak için illa doktor, mühendis, avukat olmaya gerek yok.

Çocuklar anne ve babadan ayrı kalma korkusuyla okula gitmek istemezler. Bu duygu anne ve babaların çocuktan ayrılırken huzursuz hissetmelerinin, çocuğa yansıttığı olumsuz etkiyle meydana gelir. Çocuğun korkularını anlatması için çabalayın, onu yatıştırmaya çalışın ve ondan ayrı geçirdiğiniz zaman içerisinde  neler yapıcağınız,nerelerde olacağınız konusunda bilgi verin. Çocuk güvende olduğunu hissetmeli. Sizin yanında olmadığınız zamanlar da çocuğun bir problemle karşılaşmasının doğal bişey olduğunu, eğer bir sıkıntı yaşarsa okulda kimlerle konuşa bileceğini çocuğa güzelce anlatın.