Çocuğunuzu doğru beslenmeyle hastalıklardan koruyun

Çocuğunuzu doğru beslenmeyle hastalıklardan koruyun
Yayınlanma Tarihi: 21.09.2016 16:47 | Değiştirme Tarihi: 21.09.2016 16:47

Çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve hastalıklardan korumak için sağlıklı beslenmelerine gerekli önem verilmeli

Çocuğunuzu doğru beslenmeyle hastalıklardan koruyun

Mevsim değişikliğinin yaşandığı ve havaların soğumaya başladığı bu günlerde çocukların, grip,bronsit,nezle ve soğuk alğınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskleri oldukça artıyor. Bu nedenle çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sağlıklı beslenmelerine önem vermeli ve hastalıklardan kurtulmalarına yardım etmeliyiz.

Yemek saatlerinin düzenli ve aynı zamanlarda olmasına, ana ve ara öğünlerin aralarında ikişer saat olmasına özen gösterin.Yemek saatlerinizin çocuklarla aynı saatlere denk gelmesine özen gösterin çünkü bu durum onların yemeklerin nasıl zevkle yenebileceğine örnek olur.

Yemeklerde çok yağlı yiyecekleri tercih etmeyin ve kızarmalardan uzak durun. Et, balık ve tavuk gibi protein ağırlıklı besinler tercih edin. Günlük meyve tüketimine özen gösterin meyveleri olabildiğince kabuklu tüketmeye çalışın. Yemeğin görüntüsüne dikkat etmeniz,çocuğunuzun ilgisini çekecek şekilde süslemeniz, çocuğunuzun iştahını arttırır ve o yemeği zevkle yemesini sağlar. Süt ürünleri tüketmelerini sağlayın.Özellikle kahvaltı çocukların en önemli öğünüdür bu nedenle kahvaltıyı sakın atlamayın yada aparatif yiyeceklerle geçiştirmeyin.Çocuğunuzun boy ve kilo gelişimini sürekli kontrol altında tutun. Hazır yemekler yerine ,ev yemeklerini tercih edin. Son olarak fazla abur cubur tüketimine izin vermeyin.