Çalışan Hamilelere Özel Beslenme Tavsiyeleri

Çalışan Hamilelere Özel Beslenme Tavsiyeleri
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 09:30 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2019 09:30

Çalışan hamileler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine dikkat etmelidir.

ÖĞÜNLERDE BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ÖNEMLİ

Beyaz et, kırmızı et, baklagiller, meyve, sebze, tam tahıllar ve daha fazlası ile öğünlerde çeşitlilik sağlanması gerekir. Böylece vücudun gereksinimi olan protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler dengeli şekilde alınmış olur.

SIK SIK BESLENİN AMA AZ AZ YİYİN

Çalışan hamileler gün içinde enerjiye gereksinim duyacaklar. Enerji almak için besinlere yüklenmek yerine azar azar yemek gerekir. Öğünleri sıklaştırarak azar azar yemek, çalışan hamileler için doğru beslenme yöntemi olacaktır.

BOL BOL SU

Sıvı tüketimi herkes için önemlidir. Çalışan hamileler için su tüketimi daha da önemlidir. Annenin vücut dengesinin sağlanması ve bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için bol bol su tüketilmelidir.

HAZIR GIDA VE KONSERVELER

Çalışan anneler atıştırmalık amacıyla olsa dahi hazır gıdalara yaklaşmamalıdır. Ofis ortamında pratik şekilde tüketildiği için tercih edilen hazır gıdalar konusunda dikkatli olmak ve uzak durmak gerekir. Anne ve bebek sağlığı için tehdit edici maddeler içeren bu besinler tüketilmemelidir.

ŞEKERLİ MEYVE SULARI VE KAHVE TÜKETMEYİN

Hamilelik süreci boyunca bazı içeceklerden uzak durmak gerekir. Şekerli meyve suları ve kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. Çalışma ortamında içecek tüketilmek istendiğinde anne, kendini frenlemeli ve bu içeceklerin tüketimini en aza indirilmelidir.

BADEM VE CEVİZ

Gün içinde acıkan çalışan hamileler, atıştırma için badem ve cevizi tercih edebilirler. Badem ve ceviz ile hem anne hem de bebek için sağlıklıdır.

Uzmanlar: "Sağlık için hobi edinin"

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz böyle uyuyorsa...

Çocukların yaşantısının en önemli kısmı uykuda geçiyor. Yeni doğan döneminde 24 saatlik günün neredeyse 18 saati uykuda geçiyor. Bu edenle ebeveynlerin bu dönemi uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi bakımından yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bugün farklı bir yol seçin... bakın ne olacak!

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin. İşte beyin sağlığınızı koruyacak diğer pratik öneriler...

Dikkat! Bu yiyecekler erken yaşlanmayı hızlandırıyor...

Cildimiz, vücudumuzdaki işleyişten haber veren bir ayna görevi görüyor. Stres, hava kirliliği ve hastalıklar cildimizde erken yaşlanma belirtilerine sebep olan etkenlerden en önemlileri. Bir diğer yaşlandırıcı unsur ise yediklerimiz! İşte cildimizde yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler...