Çağımız gençlerinde evlenme korkusu

Çağımız gençlerinde evlenme korkusu
Yayınlanma Tarihi: 31.10.2016 17:17 | Değiştirme Tarihi: 31.10.2016 16:22

Özellikle gençlerin evlilikten korkmalarının bir çok nedeni var. Evlilik korkusu çevresel ve ailesel sorunlardan meydana gelebiliyor.

Evlilik korkusu
Evlilik korkusu, kişinin çevresinde ve ailesinde yaşadığı olumsuz evlilik örneklerinden edindiği bilgiler doğrultusunda yaşadığı korkuya denir. Bu korku erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülür. Özellikle gençlerin evlilikten korkmalarının bir çok nedeni var. Gelin hep beraber bu sorunun nedenlerine göz atalım.

Evlilik korkusunun nedenleri;
Kadınların en büyük evlilik korkularından biri çocuk sahibi olma korkusudur. Çoğu kadın kendini anne olmaya hazır hissetmez ve nu nedenle evliliğe sıcak bakmaz.

Son dönemde artan boşanma oranlarının fazla olması kişilerde evlendikten sonra boşanma korkusu yaratıyor. Evlendikten sonra bir evliliği bitirmenin yani boşanmanın zor olması, bu aşamada aile ve çevre faktörü baskısının fazla olması, evlendikten sonra boşanma gibi uğraştırıcı, kötü bir sürece girebilme korkusu insanları evlilikten uzaklaştırıyor.

Aileden kopamamak ve büyük sorumluluklar altına girmekten korkmak,

Anne ve babanın mutsuz bir evlilik yürütmesi, aile içinde yaşanan olumsuzluklar ve kişinin çevresinde gördüğü kötü evlilik örnekleri kişilerin evlilikten korkmalarına neden olan bir diğer konudur.

Evlendikten sonra hayatın rutine girip monotonlaşacağını düşünmek ve evliliğin bitmesinden korkmak,

Kişinin kendine güvenememesi, bir gün sevgisinin bitebileceğini ve ilişkiden bıkabileceğini düşünmesi,

Özellikle uzun süre yanlız yaşamış kişiler hayatlarına başka birini kabul etmekte oldukça zorlanırlar,

Kadınların iş hayatında aktif olmaları ve kariyer hedeflerinin olması evlilik korkusuna yol açan nedenlerdendir. Kadın evlenip kariyerini yarıda bırakmak istemiyor,

Özgürlüğün kısıtlanması düşüncesi, hayatını başkasına göre düzene sokma, başka birine ayak uydurma, davranış ve düşüncelerini değiştirme zorunluluğu gibi konular evlenme korkusunu arttırıyor.

Evlenme korkusunu yenmek için neler yapılmalı;
Evlilik korkusunu yenmek için kişi kendisine olan güvenini arttırmaya çalıştığı gibi başkalarına da güven duyabilmelidir. Ön yargısız yaklaşım sergilemeli, kaderci düşünmekten kaçınmalıdır. Paylaşımcılığı öğrenmeli, bencillikten uzak durmalıdır. Doğru bir ilişkiden neler beklediğini tam anlamıyla düşünmelidir. Sağlıklı ve uzun ilişkiler yaşayabilmek için psikolojik destek mutlaka almalıdır.