Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bu içecekler sizi hastalıklardan koruyacak!

Bu içecekler sizi hastalıklardan koruyacak!

Soğuk havalarda hem içinizi ısıtacak hem de sizi hastalıklardan koruyacak çay tarifleri...

18.01.2016 11:43

Ekinezya çayı

Ekinezya bitkisi son birkaç yıldır hayatımıza girdi. Tadı biraz kötü olsa da soğuk algınlığı ve birebir olan çayı demleyip günde 1-2 bardak kadar içmeniz hastalıklardan koruyacaktır.

*İçerisine bal ve tarçın da ilave edebilirsiniz.

Adaçayı

Normalde tadı ve kokusu ile birçok yemeğe can veren adaçayı bizi hastalıklardan koruyan otlardan bir diğeri. Yalnız yapacağı yan etkilerden dolayı günde en fazla 2 bardak içmeniz öneriliyor. Ada çayını demlerken içerisine bir iki dilim limon atmanız aroma ve vitamin açısından etkili olacaktır.

Hibiskus çayı!

Hibiskus bitkisi de son yıllarda aramıza katılanlardan. Üstelik ekşi severler için tadı da bir harika. Kaynatırken içerisine bir çubuk tarçın ve portakal kabuğu eklerseniz harika oluyor.

Nane çayı

Sık sık mide bulantısına iyi gelen nane çayı bol bal ile içildiğinde öksürüğün azalmasında da büyük rol oynuyor. Ancak bu da sağlık açısından günde en fazla 2 bardak tüketilmeli.

Zencefil çayı

Birkaç dilim taze zencefili ve limonu kaynatın. Sonrasında içerisine bal ekleyerek için.

Meyan kökü çayı

Bir başka öksürük düşmanı da meyan kökü çayı.  2 dal demlenmiş çaya bir miktar bal eklemeniz gece rahat uyumanızı da sağlıyor.

Portakal-elma çayı

Bir iki dilim elma, dilediğiniz kadar portakal, bal, tarçın, zencefili bir tencerede ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden ateşten alın ve ılıkken için.

Zerdeçallı ılık süt

Zencefili ve hatta tarçınlısı da işe yarayabilir ancak zerdaçallı ve ballı ılık süt gibi hiçbir şey soğuk algınlığına düşman olamaz.

Portakal + badem

Ezilmiş ya da çekilmiş bademin öksürüğü kesmek gibi bir özelliği var. Ilık ya da normal sıcaklıktaki portakal suyuna karıştırıp içtiğinizde size iyi gelecektir.

Üzüm suyu

Üzüm suyunu içerisine karanfil, tarçın ve portakal dilimleri koyarak kaynatın. Ilıkken için.

Yorumlar | 0
üye profil