Bu diyetin ömrü uzattığı kanıtlandı!

Bu diyetin ömrü uzattığı kanıtlandı!

Dünyadaki en uzun yaşam beklentisinin Japonya’da olması belki de bir tesadüf değil. Japonya’da yapılan bir araştırmada, uygulanan bir diyetin ölüm oranını yüzde 15 azalttığını ortaya koyuyor...

İnsanoğlu, yüzyıllardır uzun ve sağlıklı yaşamanın sırlarını arıyor. Birçok araştırma, yaşam beklentisinin en uzun olduğu ülkeler arasında Japonya’nın da olduğunu gösteriyor. Yaşam süresini etkileyen pek çok faktör olsa da, uzun bir ömür sürmek için sağlıklı beslenmenin payı oldukça büyük. 

Bir çalışma, Japonya hükümeti tarafından sunulan beslenme ilkelerinin, Japonya’nın nüfusunu o zamandan beri sağlıklı tutmada hayati bir paya sahip olabileceğini öne sürüyor. Hükümetin tavsiyelerine bağlı kalanlarda, kalp damar hastalıkları ve özellikle felçten kaynaklanan ölümler dahil, tüm sebeplerden kaynaklanan ölüm tehlikesinin daha düşük olduğu gösterildi.Japonya’daki Ulusal Küresel Sağlık ve İlaç Merkezi’ndeki araştırmacılar, The BMJ’de şöyle yazdılar: “Elde ettiğimiz bulgular, enerji, tahıllar, sebzeler, meyveler, et, balık, yumurta, soya ürünleri, süt ürünleri, şekerlemeler ve alkollü içeceklerin dengeli tüketiminin, Japonya nüfusunda özellikle kalp damar hastalıklarından kaynaklanan ölüm tehlikesini azaltarak, ömür uzunluğuna katkıda bulunabildiğini öne sürüyor.”

2005 yılında yayınlanan ve 2000 ilkeye dayanan besin piramidi, Japonya Sağlık, Çalışma, Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı ve Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından geliştirildi ve şartları belirledi.

İnsanlar bir gün boyunca şunları yemeye çalışmalılar:
-5-7 tabak tahıl (pirinç, ekmek, erişte ve makarna)

-5-6 tabak sebze

-3-5 tabak balık ve et (yumurta ve soya fasulyesi dahil)

-2 porsiyon süt veya süt ürünleri

-2 porsiyon meyve

Porsiyonların her biri epey ufak. Sebzeler için, tabak başına yaklaşık 70 gram kadar. Ayrıca pek çok fiziksel egzersize ek olarak, bir sürü su ve çay tüketimi öneriliyor. Şekerlemeler, abur cuburlar ile meşrubatların ılımlı şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Araştırmacılar, bu önerilerin gerçekten ne kadar etkili olduğuna bakan bir çalışmada, Japonya’da yaşları 45 ile 75 arasında değişen 36.624 erkek ile 42.920 kadın tarafından tamamlanmış besin ve yaşam şekli anketlerinden veri topladılar. Katılımcıların hiçbirinde kanser, felç, kalp hastalığı veya kronik karaciğer hastalığı olmamıştı ve 15 yıl boyunca sağlık kontrolleri yapıldı.

Araştırmacılar, ilkelere daha yakından bağlı kalan erkek ile kadınların, 15 yıl boyunca yüzde 15 daha az toplam ölüm oranına sahip olduğunu söylüyor. Araştırmacılara göre, beslenmenin sunduğu koruyucu faydalar, çoğunlukla beyin damar hastalığı tehlikesinin (genelde felç anlamına geliyor) düşmesine yüklenebilirdi.Bu, epey büyük bir topluluk ile yapılan büyük bir çalışma olsa da, araştırmacıların sadece Japonya’da yaşayan Japon insanları dikkate aldığını akılda tutmak önemli. Bu yüzden aynı beslenme düzeninin, diğer ülkelerdeki insanlarda aynı etkilere sahip olacağını tam olarak bekleyemeyiz.

Beslenme piramidi ilkelerinin, batılı ülkelerde ve başka yerde tavsiye edilen pek çok beslenme düzenine geniş ölçüde benzediği söyleniyor. Bu yüzden, daha çok (ve daha az) yemeniz gereken yiyecek türlerini düşünürken, aklınızın bir köşesinde tutacağınız yararlı bir rehber olabilir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Görüntülenme : 266 Yayınlanma Tarihi: 04/04/2016 16:13:24

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin