Bu beslenme şekli kolesterolü önlüyor!

Bu beslenme şekli kolesterolü önlüyor!
Yayınlanma Tarihi: 18.03.2016 12:27
Değiştirme Tarihi: 18.03.2016 12:27

Kolesterol tedavisinde bazı besinler son derece faydalı...

Kolesterol tedavisinde bazı besinler son derece faydalı. Alıç çayı kalp ve damar dostu olarak öne çıkan besinlerden. Günde iki-üç fincan tüketildiğinde, özellikle kötü kolesterol düzeyinde iki aylık tedavi sonrası düşme sağlanabilir. 

Kefirin de günde bir bardak düzenli tüketilmesi durumunda, kolesterol değerlerinde düşüş yaşanır. Günde bir salkım çekirdekli kırmızı üzüm ile bir avuç ceviz-badem tüketilmesi son derece faydalı. İki ay boyunca günlük bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu da kolesterolü düşürür ancak keten tohumunun özellikle meme ve yumurtalık kanserinde ve hamilelikte tüketimi önerilmez. Tedavi amaçlı kullanıldığında iki-üç aydan fazla tüketilmemesi gerekir.

Haftada iki gün fırında balık tüketimi de kolesterolü düşürmede büyük rol oynar. Kolesterol düşürücü yaşam şekli önerilerini uygulayan kişilerin iki ay sonra doktora kontrol olmalarında fayda var.

Kalp ve damarlarımızı koruyan, 7 gün için 7 farklı beslenme önerisini de şöyle sıralayabiliriz:

Pazartesi 

Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidan özellikli yapı taşları ve kolesterol düşürücü etkiye sahip liflerle vücuda sağlık katar. Sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir. Eylül ayında çekirdekli kırmızı üzüm, ekim ayında nar kalp ve damarlara dost seçilecek meyvelerdir. Limon ve sirke ile tatlandırılmış, yağ ve tuzun konulmadığı, nar taneli roka-tere-maydanoz salatası öğle ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olabilir.

Salı 

Yağlı gıdalardan uzak durun. Et hazırlarken yağlı kısımlarını ayırın. Tavuk yemeklerinde deri mutlaka ayrılmalı. En zararlı yağ grubu trans yağ asitleri olup, özellikle işlenmiş hazır yemek ve kızartmalarda bulunur. İşlenmiş hazır et ve yemeklerden, kızartmalardan uzak durmak gerekir. Yine doymuş yağ asitlerinden zengin margarin ve margarinin kullanıldığı yemek ve pastalardan uzak durmak gerekir.

Çarşamba 

En sağlıklı yağ zeytinyağıdır. Çoklu doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı ısıya karşı dirençli olup, trans yağlara dönüşmez. Kızartma dahil her türlü yemek zeytinyağı ile yapılabilir. Seçilebilecek diğer bir yağ ise yüksek ısıya dirençli kanola yağı. Yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Son dönemde popüler olmaya başlayan keten tohumu yağının da kolesterol düşürücü etkisi bulunuyor, ancak günlük bir yemek kaşığını aşmamak kaydıyla tüketilebilir. Diğer yandan keten tohumu yağı ile yemek yapılmamalı, salatalara kullanılmalı ya da direkt tüketilmelidir. Keten tohumuna benzer şekilde hamile ya da emziren kadınlar ve kanamaya meyilli hastalık durumunda kullanılmamalıdır.

Perşembe 

Sofradan sarımsağı eksik etmeyin. Sarımsak, kötü kolesterolü düşürüp, koruyucu kolesterolü artırır. Kan sulandırıcı ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Düzenli sarımsak tüketen toplumlarda kalp krizi oranının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Her türlü et ve sebze yemeğine, salataya sarımsak katılabilir.

Cuma 

Tahıl tüketimini artırın. Akdeniz diyetinin temel taşlarından olan tahıl grubunda mercimek, nohut, fasulye, bezelye mevcuttur. Bu besinler B vitamini ve demir açısından zengindir, yağ oranı düşük olup, daha çok tekli doymamış yağ asitleri içerir. Ayrıca zengin lif yapısıyla kolesterolü düşürür.

Cumartesi 

Kahvaltıya yulaf ya da arpa kepeği tercih edin. Özellikle çözülebilir liften çok zengin olan bu iki gıda kolesterol emilimini düşürerek kalp ve damarları korur. Günlük 30-40 gram yulaf ya da arpa kepeği bir bardak kefir ile karıştırılarak tüketilebilir.

Pazar 

Ara öğünlerde atıştırmalık olarak işlenmemiş kuruyemiş yiyin. Bu gıdalar sağlıklı doymamış yağ asitlerinden zengin olup, bitkisel Omega-3 kaynaklarıdır. Günlük 1 avuç kadar (30-40 gr) ceviz, badem, fındık ya da fıstık tüketimi ile kolesterol oranları dengelenir.