Bu besinleri çiğ tüketmeniz gerekiyor!

Bu besinleri çiğ tüketmeniz gerekiyor!
Yayınlanma Tarihi: 11.01.2016 12:56
Değiştirme Tarihi: 11.01.2016 12:56

Özellikle çiğ yenmesi daha faydalı olan bazı yiyecekler var...

Kuruyemişler ve çekirdekler 

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri taze ve doğal kuruyemişler ile çekirdekler. Bu besinler çiğ tüketildiğinde hem kolesterolü dengeliyor hem de kalp hastalıklarından koruyor. Pişmiş halde tüketildiğinde besin değerleri dağılıyor ve serbest yağ asitlerine dönüşüyor.

Brokoli 

Kansere karşı koruyan en iyi yiyeceklerden brokoli, myrosinase adı verilen çok kuvvetli bir enzim içeriyor. Ancak brokoli yüksek sıcaklıkta pişirildiği zaman bu enzim etkisini kaybediyor. Brokoli buharda pişirildiğinde bile bu enzimin ancak bir kısmını tüketmiş olabiliyoruz. Brokoli aynı zamanda çok iyi bir K Vitamini kaynağıdır.

Sarımsak 

Kokusunu sevmiyor olsanız bile sarımsağı çiğneyerek tüketmek çok faydalı. Sarımsak çiğnenerek yendiğinde içerisindeki alisin (allicin) maddesi açığa çıkıyor. Alisin hem DNA’yı hem de metabolizmayı hızlandırıyor. (Metabolizmanın hızlı olması oldukça iyiye işaret.

Kakao 

Çikolatayı çok sevdiğimiz bir gerçek ama aslında çikolata işlem gördüğünde çok fazla yağ ve katkı içeriyor. Bunun yerine kakao tüketmek düşündüğünüzden çok daha sağlıklı vitaminleri barındırıyor ve verdiği mutluluk daha fazla oluyor.

Chia tohumu 

Chia tohumu çiğ tüketildiğinde çok güçlü bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı haline geliyor. Chia tohumunu çeşitli tariflerle tüketmeniz mümkün.

Fermente edilmiş sebzeler 

Özellikle turşu haline getirilmiş sebzeler doğal probiyotik görevi görüyor. Turşu hem metabolizmanızı hızlandırıyor hem de sindirime katkı sağlıyor. Mucize besin: Ev yapımı turşu​ doğal probiyotiklerin başında geliyor.

Yeşil yapraklı sebzeler 

Lahana, ıspanak, kale gibi yeşil yapraklı sebzeler C ve E vitaminlerinin yanı sıra faydalı lif ve amino asitler içeriyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ halde yemek ise besin değerlerinin tamamen tüketilmesini sağlıyor.

Hindistan cevizi 

Hindistan cevizi suyu vücudumuz için çok iyi bir elektrolit kaynağı. Hindistan cevizi de çiğ tüketildiğinde beyin ve kalp sağlığı için önemli bir rol oynuyor.(mahmure)