Bu besinin eksikliği ağır depresyon yaratıyor!

Bu besinin eksikliği ağır depresyon yaratıyor!

Bir araştırmaya göre, sağlıklı yağların yeterince tüketilmemesi depresyon riskini yüzde 112 artırabilir...

Kalp sağlığı için yağ ve kolesterolden uzak durulması gerektiği, abartılması halinde de kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini artıracağı belirtiliyor. Ancak sağlığa faydalarının yanı sıra, acaba 90’lı yıllar ve 2000’li yılların ilk dönemlerinde Amerika’da gözlemlenen intihar vakalarının nedeni ”yağ kötüdür” inancı olabilir miydi?Bu iddia biraz abartılı gelebilir. Ancak Journal of Psychiatry & Neuroscience‘da yayımlanan bir meta-analize göre, muhtemelen beslenmede yetersiz yağ bulunmasından kaynaklanan düşük kan kolesterolü seviyeleri, insanları depresyona ve intihar eğilimine sürüklüyor olabilir. Çünkü düşük kolesterol seviyesine sahip insanlarda intihar düşünceleri yüzde 112 artış gösteriyor.

Sağlıklı olan yağ neden gerekli? 
Beynin yüzde 60’ı yağdan oluşuyor ve vücuttaki kolesterolün yüzde 25’i beyinde bulunuyor. Bu değerler tatmin edici bir seviyede olmadığında ise beyin, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyor. Bazı araştırmalarda, oldukça düşük kolesterol seviyelerinin, serotonin taşınmasını ve verimli bir şekilde sentezlenmesini fazlasıyla olumsuz etkilediği gözlemlendi. 

Sağlıklı yağlar dozunda tüketilmeli 
Elbette mutlu olmak için kızartmalara ve koca hamburgerlere sarılmak gerekmiyor. Sağlıklı yağlar tercih edilebilir ve bu yağlar dozunda tüketilebilir. Eating in Color kitabının yazarı Beslenme Uzmanı Frances Largeman-Roth, 2000 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız, bunun kalori açısından yüzde 25-35’lik bir kısmının, yani yaklaşık 55-78 gramının yağlardan oluşması gerektiğini belirtiyor.

Hangi yağlar tercih edilmeli? 
İyi kolesterol (HDL) seviyesini yükselten ve beyinde yoğun bir şekilde bulunan Omega-3 iyi bir tercih. Ayrıca, Omega-3 eksikliğinin yetişkinlerde depresyon ve ruh hali değişimlerine neden olduğu da akılda tutulmalı. Omega-3 almak için yağlı balıklar, organik kırmızı et, süt ürünleri, pastörize yumurta, chia tohumu ya da keten tohumu tercih edilebilir.Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan besinler arasında ise avokado, badem ve zeytinyağı sayılabilir. Bu besinlerin bilişsel fonksiyonları iyileştirdiği ve HDL seviyesini artırdığı da biliniyor. Doymuş yağlar ya da trans yağlar ise, söz konusu sağlıklı yağların aksine depresyon riskini artırıyor.Uzmanlar, sadece yüksek kalite yağların tüketilmesinin mutluluğun anahtarı olamayacağını belirtiyor. Düşük kolesterol gizli hastalıklar, besin eksikliği, bazı tedaviler ya da kolesterole karşı genetik direnç gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Görüntülenme : 500 Yayınlanma Tarihi: 04/04/2016 16:07:59

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin