Brüksel lahanasının 10 faydası!

Brüksel lahanasının 10 faydası!

Brüksel lahanası marketlerde 90’lardan beri bulunuyor, çok faydalıymış diye duyduğunuz için veya bir deneyelim diye aldığınız olmuştur mutlaka fakat faydalarını duyunca sebze menünüzün olmazsa olmazı olacağına inanıyoruz...

1.Kansere karşı korunmaya yardımcı olur:  İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu kanser riskine karşı korur.  Yapılan bir araştırmaya göre oksitleme özelliği nedeniyle vücutta detoks etkisi yaratır.

2.Kemik Yapıcı K vitamini içerir: Brüksel lahanası kadar k vitamini içeren başka bir sebze yok-günlük ihtiyacın %270’ini karşılıyor. K vitamini kemik yapısını sağlıklı kılmaktan sorumlu olduğu için, ileri yaşlarda görülen kemik hastalıkları riskini azaltır.

3.Bağışıklık sistemini C vitaminiyle yükseltir: C vitamininin virüs ve bakterilere, toksinlere karşı vücudumuzu koruduğunu tekrar hatırlatmış olalım. 

4.Kalp hastalıklarıyla ve iltihaplanmayla savaşır: K ve C vitaminleri, omega-3 ve antioksidanların hepsi birleştiğinde damarların tıkanması önlenmiş, kolesterol düşürülmüş, yüksek kan basıncına karşı konulmuş oluyor. Kalp ve damar sağlığı dostudur yani brüksel lahanası.

5.Sindirim sistemini iyileştirir: Mide ve sindirim sistemi duvarlarında bulunan hassas dokuyu korur, sindirim rahatsızlıkları riskini azaltır.

6.Göz ve Cilt Sağlığı: C ve A vitaminleri içerdiği için UV ışınlarının cilde verebileceği zarara karşı korur. İki vitamin bir arada alındığında göz sağlığı desteklenir, yaşlanmak etkileri yavaşlatılır.

7.Potasyum içerir: Bir bardak kadar brüksel lahanası günlük potasyum ihtiyacının %14’ünü karşılar. Potasyum sinirlerin doğru çalışması, kasılmalar ve kemik yoğunluğu için en gerekli vitamindir. 

8.Beyin sağlığını destekler: Yapılan araştırmalar yediğimiz yiyecekler ve beynimizin yaşlanma etkisi ve idrak edebilme/duygusal işleyişi arasında etkileşimler olduğunu kanıtlamıştır. 

9.Sağlıklı hamilelik: Brüksel lahanası yüksek dozda folik asit içerir. Folik asit sağlıklı hamilelik ve doğum için çok önemlidir. 

10.Kan şekerini dengeler ve şeker hastalığıyla savaşır: Brüksel lahanası gibi bazı yeşil sebzeler alfa-lipoik asit içerir, bu da glikoz seviyelerini düşürmesiyle bilinir. İnsülin hassasiyetini yükselterek, ön diabetin diabete dönüşmesini önler. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Görüntülenme : 415 Yayınlanma Tarihi: 04/04/2016 16:35:30

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin