Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Boyalı saçları koruma yolları

Boyalı saçları koruma yolları

Boyadan yıpranan saçlarınızı korumanız için yöntemler...

11.01.2016 15:24

Saç kremi seçimi 

Amonyaksız saç kremleri saçlarınızın rengini uzun süre korur. Ayrıca renginize göre saç kremi de seçebilirsiniz. Şimdi artık her saç rengine özel ‘Renk Koruyucu’ kremler piyasada bulunuyor.

Kırmızı saçlar daha çabuk akar 

Kırmızı saç renkleri büyük moleküllü olduğundan saçtan daha hızlı akarlar. Büyük moleküller saç derisinden daha çabuk atılır. Bu yüzden sık sık boya yaptırmak zorunda kalırsınız, saçlarınız yıpranabilir. Doğal bakım yağları ile saç derinize masaj yaparak, saçlarınızın nemini korur ve daha parlak, sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Sık yıkamayın 

Saçlarınızın rengini korumak için onları daha az yıkayın. Haftada 2 ya da 3 kez yeterlidir.

Kuru şampuan 

Haftada 2 ya da 3 kez size az geliyorsa, saçlarınız yağlanıyorsa kuru şampuanlardan kullanın. Bu ürünler saçtaki yağı emer ve saçlarınızı temiz gösterir. Başınızı öne eğin ve saç köklerine kuru şampuan spreyi sıkın.

Boyadan sonra hemen yıkamayın 

Saçınızı boyattıktan sonra yıkamak için en az 48 saat bekleyin. Renk iyice saça oturur.

Çok sıcak sudan uzak durun 

Çok sıcak sulari saç telinin rengini açar. Ilık veya soğuk su ile saçlarınızı yıkayın.

Her zaman şampuana gerek yok 

Bazen şampuanı pas geçip, direkt saç kremi kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız yumuşak ve nemli kalır. Şampuan, kremden daha çok saç rengini alır. İçinde arındıcı ajanlar barındırdığı için...

Şampuan ve saç kremi birlikteliği 

Şampuanınızla eş özellikli krem kullanmaya çalışın, böylece etkisini güçlendirmiş olursunuz. Örneğin renk koruyucu bir şampuan ise, krem de renk koruyucu olmalı. Besleyici bir şampuan kullanıyorsanız, saç kremi de öyle olmalı.

Derin temizleyicileri boyadan önce kullanın 

Boyaya gitmeden önce saçtaki tüm kalıntıları – kir, sprey, vs.- temizleyen arındırıcı özel şampuanlardan kullanın. Böylece boya saç derinize daha iyi nükseder. Fakat bu tarz şampuanları sık kullanmayın, boyadan önce olması idealdir.

Kepek şampuanı 

Saçlarınızın boyaya alerjik durumu varsa, boyadan sonra 1-2 yıkama boyunca kepek sorunu yaşayabilirsiniz. O yüzden boyadan sonraki ilk şampuanlamada kepek şampuanı kullanın.

Vitamin desteği 

Vitaminler, boyalı saçları sağlıklı ve parlak tutmak için başka bir yoldur. C vitamini saç köklerini besleyerek sağlıklı saç derisi için kan dolaşımını destekler. Biotin, önemli bir B vitamini, zayıf saçları güçlendirir ve dokusunu geliştirir. Biotin somon, havuç, yumurta sarısı ve sardalya da bulunur. Sıkı diyet yaptığınızda saç dökülmesini önlemek için vitamin takviyesi gerekli olabilir.(mahmure)

Yorumlar | 0
üye profil