Botoksla kaş kaldırma estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, gençleştirme estetiği prosedürlerinden ameliyatsız kaş kaldırma estetiğini sizler için anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 24.04.2019 16:42
Değiştirme Tarihi: 11.06.2019 12:02
Botoksla kaş kaldırma estetiği

 

Kaş düşüklüğü kadınlarda en sık karşılaşılan estetik problemlerdendir. Ve yüzde yorgun, çökük, mutsuz ve yaşlı bir görünüme yol açtığı için özellikle kadınlar tarafından en fazla talep edilen prosedürlerden biridir. Yaşlanma, yerçekimi ve aşırı mimik kullanımı nedeniyle oluşan kaş düşüklüğü botoks enjeksiyonuyla ameliyata gerek kalmaksızın düzeltilebilir.

Botoksla kaşın konumu normal hale getirilerek yüz şekliyle daha uyumlu hale getirilir. Gözün daha büyük görünmesi sağlanarak daha fazla ön plana çıkarılabilir. Böylece yüz daha enerjik, daha genç ve daha güzel bir görünüme kavuşturulabilir. Botoksla kaş şekillendirmede altın orana uygun tasarım yapılır. Yüzün genel yapısı, göz şekli ve genel mimik kullanımı dikkate alınarak yapılan altın oran hesaplamalarıyla kaşların uç ve orta kısımları yeniden konumlandırılır.

Kaş kaldırma genç gösterir

Kaş düşüklüğü problemleri non-invaziv yani ameliyatsız teknikler ile olması gerektiği konuma çekilebilmektedir. Botoks ile kaş kaldırma estetiğinin başarılı olması için kaşın olması gerektiğinden daha yukarıya çekilmemesi gerekir. Bu, hedeflenen doğal görünüme ulaşılabilmesi için çok önemlidir.  Kaşın yeniden konumlandırılmasında yapılacak hatalar yüz ifadesinin büyük oranda değişmesine neden olur. Örneğin kaşların uç kısmının olması gerektiğinden daha yukarıda olması ya da kaşın orta kısmının aşırı derecede yukarıda olması kişide şaşkın ve yapay bir görünüme yol açar. Bu nedenle bu operasyonunun alanında uzman bilgili, tecrübeli ve estetik bakış açısına sahip olması çok önemlidir.

Botoks ile kaş kaldırma estetiği kişinin yaşına, kaştaki düşüklük seviyesine, cilt yapısına, kırışıklıkların seviyesine ve derinliğine göre kişiye özel olarak planlanır. Eğer kişideki kaş düşüklüğü seviyesi cerrahi olmayan teknikler ile tedavi edilemeyecek kadar ileri seviyede ise bu durumda cerrahi tekniklerden birinin kullanılması tavsiye edilir.

Nasıl yapılır?

Botoksla kaş kaldırma için kaş düşüklüğünün ileri seviyelerde olmaması gerekir. Sadece bu durumda botoks enjeksiyonuyla etkili sonuçlar elde edilebilir. Botoks enjeksiyonu ile kaş düşüklüğü estetiği ortalama 15 dakika sürer. Enjeksiyon uygulamasının ardından sonuçların tam olarak görülebilmesi için birkaç günlük bir sürenin geçmesi gerekir. Kaş kaldırma operasyonunda botoks enjeksiyonun etkisi yaklaşık 4 ile 6 ay kadar sürer. Bu sürenin bitiminde yani botoks enjeksiyonunun etkisi geçtiğinde işlemin tekrarlanması gerekir.

Kimler için uygundur?

Kaş düşüklüğü sorunu yaşayan, kaş düşüklüğü seviyesi ileri boyutta olmayan, anestezi ya da ameliyat korkusu olan ve genel sağlık durumu yerinde olan herkes botoks ile kaş kaldırma estetiğinden faydalanabilir. 

Ameliyatsız kaş kaldırma estetiği yaklaşık 10 yaş daha genç görünmeyi sağlayan, doğal görünüm için kaş seviyesinin yüksekliği çok doğru bir şekilde planlanmalıdır. Olması gerekenden daha yükseğe çıkartılan kaş, sürekli şaşkın bir ifadeye yol açar. Kötü botoks örneklerinin en önemli sebebi aşırı yükseltilmiş kaş botoksu uygulamalarıdır. Minimal dozlarda, doğru tasarlanan bir kaş botoksu estetiğiyle kaşlar doğal bir görünüme kavuşturulabilir.