Boşanmak çocuğu nasıl etkiler?

Boşanmak çocuğu nasıl etkiler?
Yayınlanma Tarihi: 26.09.2016 15:04 | Değiştirme Tarihi: 26.09.2016 15:07

Unutmayın çocuklarınızla değil eşlerinizle boşanıyorsunuz. Bu dönemde kendinizi kontrol altına almalı ve çocuk psikolojisine gerekli hassasiyeti göstermelisiniz.

Boşanmak çocuğu nasıl etkiler?

Boşanma yetişkinlerin hayatlarını planlama açısından çok ciddi bir karardır. Uzmanlar geçimsiz bir aile yerine boşanmış ailelerin daha sağlıklı, huzurlu bir hayat geçirdiklerini savunuyorlar. Fakat boşanma çocuk üzerinde farklı etkiler gösterebiliyor. Unutmayın boşanma sizden çok çocuklarınızı etkiliyor.

Boşanmada çocuk psikolojisi

Öncelikle unutmayın ki çocuğunuzla değil eşlerinizle boşanıyorsunuz. Bu dönemde çocuğunuza daha hassas davranmanız gerekir. Çocuğun anne ve baba eksikliği yaşaması ileride çok büyük psikolojik sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir. Aranızdaki sorunları çocuğa yansıtmanız,çocuğun yanında çirkin sözlerin kullanılması,hakaret,suçlamalar, seslerin yükselmesi çocuğun öfkesini arttırır.Ebebeyinlerin kendilerini kontrol altına alması ve çocuğun yanında daha sağlıklı iletişim kurmaları gerekir.

Çocuğa boşanma kararı nasıl söylenmeli

Bu kararı açıklarken söylediklerinizin arkasında durmaktan kaçınmamalı ve çocuğa gayet net olmalısınız.Kötü olan bu haberin söylenme şekli ne olursa olsun çocuğunuzun üzülmesine engel olamaz. Çocuğa bu kararı anne ve babanın ayrı ayrı değil ortak söylemeleri gerekir. Ayrıldıktan sonra ki hayatın nasıl devam edeceği, çocuğun kimde kalacağı, ne olursa olsun çocuğa olan sevginin ve ilginin azalmayacağı vb. konular uygun bir dille anlatılmalıdır. Aranızdaki ilişkinin aynı güven duygusuyla devam edeceği hissi verilmelidir.