'Ben'i Çok Olan Daha Geç Yaşlanıyor

Londra Kraliyet Üniversitesinden bir grup bilimadamı, yaşları 18 ile 79 arasında değişen birbirine benzemeyen 1200 kadını inceledi.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2011 11:53
Değiştirme Tarihi: 24.10.2011 14:34
'Ben'i Çok Olan Daha Geç Yaşlanıyor

Divan edebiyatından halk edebiyatına kadar birçok şiirin dizelerinde kadının güzelliğini tasvir etmek için kullanılan "benler" İngiltere’de araştırmaya konu oldu.

İtalyan  gazetesinde yer  alan  habere göre, Londra Kraliyet Üniversitesinden bir grup bilimadamı Cindy Crawford, Eva   Mendes ve  efsanevi yıldız Marilyn Monroe  gibi kadınların güzelliklerinin de sembolü olan benleri konu alan araştırmalarında, yaşları 18 ile 79 arasında değişen birbirine benzemeyen 1200 ikiz kadını inceledi.

Araştırmanın sonucunda, yüzden fazla beni olanların kaslarının daha gergin ve kalpleriyle gözlerinin daha sağlıklı olduğunu gözlemleyen bilimadamları, bu kişilerin yaşıtlarına nazaran en az 7 yaş daha genç göründüğünü de tespit etti.

Ben sayısı çok olan insanların kemiklerinin de normalden güçlü olduğunu belirten bilimadamları, tüm bu olumlu özelliklerin bu kişilerin telomerlerinin uzun olmasından kaynaklanıyor olabileceğini vurguladı.

Birçok insanda ortalama 30-40 ben oluyor ancak bazı kişilerdi bu sayı 600’e kadar yükseliyor.

                                                                                                                                                                                      kaynak:Milliyet