Baş ağrısına birebir 10 doğal yöntem!

Baş ağrısına birebir 10 doğal yöntem!

Baş ağrisını başlamadan önlemek, veya doğal yöntemlerle durdurmak mümkün...

Hayat çok yoğun ve stresli geçerken ara sıra bizi yoklayan bir baş ağrısını hemen ağrı kesicilerle geçiştirebiliyoruz. Aslında baş ağrılarına, vücudumuzun bize birşeylerin yolunda gitmediğini söyleyen mesajı olarak bakabiliriz. Belki derin nefes almanız, su içmeniz veya yeme alışkanlıklarınızda değiştirmeniz gereken bir şey vardır. Belki bir vitamin eksikliği veya belli bir yiyeceğe olan hassaslığınız bu gerginliği yaratıyor olabilir.

Baş ağrılarını stres, bitkinlik, alerjiler, göz yorgunluğu, yanlış duruş, alkol, ilaç, kan şekeri düşüklüğü, hormonlar, tembel bağırsak ve beslenme eksikleri tetikleyebilir. Vücudunuz size bazı şeylerin değişmesi gerektiğini söylüyor, onun sesine kulak verip baş ağrılarınızdan bu 10 cozume danışarak sağlıklı ve doğal yollardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

1. Magnezyum: Baş ağrısını durdurmakta en başarılı yollardan biri ve ağrı kesici almaktan da daha güvenli. Migren gibi şiddetli baş ağrısı çeken insanlarda genelde magnezyum eksikliği bulunur. Yapılan birçok araştırmaya göre magnezyum eksikliği olan migren ağrısı ceken hastalar, magnezyum kullandıktan sonra migrenleri daha az sıklıkta tutmaya baslamıştır. Magnezyum eksikliği bulunan insanlarda sıklıkla görülen rahatsızlıklar, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, alkolizm, ve diüretik ilaç kullanan tansiyon hastaları. Magnezyum beyine “ağrı var” mesajı gönderen kimyevileri bloke eder ve kan pulcuklarının fonksiyonunu güçlendirir- bu  da vücudun kazalara, yaralara karşı tepkisine yardımcı olur, kanamayı önler. Gün de 200-600mg magnezyum almak baş ağrısını seyrekleştirir. Beslenme yoluyla da magnezyumu hayatınızın bir parçası yapmak isterseniz, daha çok lifli yiyecekler yemeye baslamalısınız. Fasulyeler, kepekli tahıllar, tohumlar, fındık-fıstık çeşitleri, ve brokoli, kabak ve yapraklı yeşil sebzeler yiyebilirsiniz.

2. Glutensiz Perhiz: Gluten hassasiyeti olan kişilerin glutenli yiyecekler yemeleri baş ağrısına yol açabiliyor. Amerika’da Ulusal Seliak Farkındalık Vakfının yaptığı araştırmalara göre, seliak tanısı konulmamış migren sıkıntısı çeken hastalar, glutensiz perhize geçtikten sonra ya migrenlerinin tamamen bittiğini görmüş ya da büyük derecede azaldığı farkedilmiş. Sizde seliak hastalığı olmayabilir ama gluten hassasiyetine bağlı baş ağrıları çekiyor olabilirsiniz. Durum böyleyse gluteni beslenme alışkanlığınızdan tamamen çıkarmanıza gerek kalmaz, fakat günlük gluten tüketiminizi azaltmanızda fayda olabilir. Uygun bulursanız, 3 hafta glutensiz yemek yiyin ve sonrasında yavaş yavaş gluteni diyetinize katın. Diğer günlere göre daha fazla gluten aldığınız günlere, nasıl hissettiğinize dikkat edin ve size uygun dengeyi bulun. Vücudunuzu dinleyin- hangi beslenme grubunun hangi belirtilere yol açtığını öğreneceksiniz.

3. Nane ve Lavanta Yağı: Sakinleştirme ve uyuşturma etkisi içeren lavanta ve nane yağları baş ağrısı belirtilerini azaltmakta çok faydalılar. Nane yağı tende uzun süre kalan bir ferahlık hissi yaratır. Araştırmalara göre nane yağı alındaki kan dolaşımını önemli oranlarda arttırır, ve kasılmaları rahatlatır. Yapılan başka bir araştırma nane yağı ve etanol karışımının baş ağrısı hassasiyetini azalttığını gösteriyor.Lavanta yağı genel olarak duygusal dengeleyici ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Araştırmalar lavanta yağının migrenlerde kullanılmasının güvenli ve yararlı bir yol olduğunu gösteriyor. 2012 de yapılan bir araştırma 47 hastanın 15 dakika lavanta yağını koklayıp iki saat boyunca her yarım saatte bir sonuçları yazmaları istenmiş. 129 baş ağrısı nöbetinin 92’sinin lavanta yağına olumlu tepki verdiği kaydedilmiş. Her iki faydalı yağ da baş ağrısı nöbetlerine iyi geliyor, bunlardan elinize bir iki damla damlatıp alın, şakak ve ensenize sürerek yararlanabilirsiniz. Eğer kokuları size çok güçlü gelirse veya nane yağı çok fazla serinletiyorsa, etkilerini karışıma badem yağı, üzüm çekirdeği yağı veya hindistan cevizi yağı katarak azaltabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı katarak, hormonlari dengelemek, cildi nemlendirmek ve kırışıklıkları azaltmak gibi olumlu yan etkilerinden de faydalanabilirsiniz.

4. Kayropraktik Bakım ve Duruş Bozuklukları: Kayropraktik bakımın en iyi tarafı iyileşmeyi doğal yollardan ilaçsız ve ameliyatsız gerçeklestirmesi. Kayropraktör vücuttaki oksidatif stresi aynen bir antioksidan gibi azaltabiliyor. Oksidatif stres vücuttaki serbest radikallerin vücudun antioksidanlarından daha fazla sayıya ulastığında oluşan zarar. Oksidatif stres vücut hücrelerinin hepsine zarar veriyor, protein, lipidler ve DNA. Birçok klinik deney bel kemiği ve omur iliği terapisinin baş ağrılarını azalttığını gösteriyor. Bu araştırmalardan birinde bu terapiye başlayanların %22’si baş ağrılarının %90’ının gittiğini söylerken, %49’u da ağrı seviyesinin büyük derecede azaldığını söylemektedir.

5. Şifalı Otlar-Gümüşdüğme&Kabalak: Baş ağrılarıyla gerginlik azaltıcı şifalı bitkileri kullanarak doğal yöntemlerle başetmek mümkün. Gümüşdüğmenin yaprakları ilaç yapımında kullanılmaktadır. Araştırmalara göre gümüşdüğme tüketimi migren sıklığını ve semptomlarını(kusma, ağrı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet) azaltıyor. Kabalak baş ağrısını ve özellikle migreni tetikleyen kimyasalların iltihap etkisini azaltan bir bitkidir. 4 ay süreyle yapılan bir araştırma 75 mg kabalağı günde iki defa alanlarda migren olma sıklığı %48 azalmıştır. 

6. B-kompleksli Vitaminler: Birçok B vitamini serotonin gibi nerötransmiterlerin oluşumunda görev alır. Migren hastalarında serotonin düşüklüğü bulunabilir. Ne yazık ki çoğumuz birden fazla türde B vitamin eksikliği çekiyoruz, bu da enerji düşüşleri, sağlıksız kan hücreleri, bulanık düşünce ve baş ağrısı belirtilerine yol açıyor. B vitaminleri suda eriyebilen vitaminlerdir ve aşırı doz vakaları çok az görülür. Fazla alındıysa idrarla sistemden kendiliğinden çıkar. Yapılan araştırmalara göre B2 vitamini migrenlerin sıklığını ve süresini azaltırken, B3 vitamini damarları açarak kan akışını arttırır ve baş ağrısını rahatlatır. Her gün B vitamin kompleksi almak sadece baş ağrılarına değil sayısız faydalar da barındırdığı için tavsiye edilir. Üç ay süren B vitamininin iş ve duygusal stresi ölçmek üzere yapılan bir araştırmada, vitamin alan grup diğerine göre gözle görülür derecede daha az strese ve duygusal iniş-çıkışlara sahip olduğu saptanmıştır.

7. Su Tüketimi: Kahve, alkol ve şekerli içeceklerin fazla tüketimi hemen hemen herkeste baş ağrısı yapar. Bunun nedeni yeterince su içmemiş olmamızdır. Genelde toplumumuzun bir sorunu olan yetersiz su tüketimi, yerini baş ağrısı ve belirtilerine bırakmaktadır. Bu çabuk ve kolay ulaşılabilinen çare size daha enerjik hissettirecek, ve baş ağrınızı da giderecektir. Gün boyunca bardak bardak su içmekte zorlanırsanız, içinde bol su barındıran meyve ve sebzeleri tüketmeyi beslenme alışkanlığınıza ekleyebilirsiniz. Listedeki meyve ve sebzelerin bazılarında su oranı %90’dan fazla.

Salatalık

Taze kereviz

Turplar

Dolmalık biber(çiğ tüketimde)

Lahana

Kabak

Karnıbahar

Patlıcan

Ispanak

Karpuz

Çilek

Greyfurt

Kavun

Portakal

Nöro cerrahi ve nöroloji araştırmaları gerçekten de susuzluktan kaynaklanan baş ağrılarının var olduğunu kanıtlamıştır. Yani başınız sızlanmaya başladığı anda bir bardak suyu bitirmek çok akıllıca olur gibi gözüküyor.

8. Gerginliği azaltmak için detoks banyosu: Detokslar sadece vücudu temizlemek için değil, hastalık gibi olabilecek tehlikelere karşı koruma sağlamak için de yapılmalıdır. Baş ağrısını önlemenin de en iyi çarelerinden biri olabilir. Toksinleri derinin üstüne çıkarmak için suyu dayanabileceğiniz kadar sıcak yapın ve su ılınana kadar içinde otururken toksinleriniz suya karışacaktır. Suya toksinleri daha çabuk çıkarmaya yarayacak malzemeler katabilirsiniz:

Bir su bardağına yakın karbonatı sıcak su dolu küvete katın. Karbonat bakterileri öldürür, vücudunuzu temiz ve pürüzsüz bırakır ve cilt hassasiyetlerini azaltır. 

Faydalı yağlar ekleyebilirsiniz. Bitkisel yağların faydaları saymakla birmez, her biri farklı bir derde deva! Gerginliği azaltmak ve rahatlamak için lavanta, nane, limonotu, akgünlük, veya sandal ağacını deneyebilirsiniz.atılmasına yardımcı olur, gut, artrit, baş ve eklem ağrılarına iyi gelir. 

9. Hareket etmek ve Esneme hareketleri: Masabaşında saatlerce oturmak gibi uzun süre aynı pozisyonda durmak vücutta gerginliğe ve baş ağrısı belirtilerine yol açar. Öyle ya da böyle çoğumuz günümüzün büyük bir kısmını oturarak(bilgisayara bakarak) geçiriyoruz ve bu pozisyon boynumuza 15 kilo kadar bir baskı uyguluyor. Bunun sonucu da tabii şiddetli baş ağrısı! Her 30-60 dakikada boyun ve kafanızı yuvarlak çizerek hareket ettirmek kolay bir rutin olabilir. Yoga yapmak vücutta yerleşmiş veya yerleşmek üzere olan stresi atmanın en güzel yollarından biri. Hem kafanızı boşaltır hem de kaslarınızı hiç yormadan çalıştırır. 

10. Cayenne(Arnavut biberi) ile kas kremi: En ilginç baş ağrısı çaresi! Vücudun dolaşımını destekler ve asitleşmeyi azaltır. Cayenne biberi acıyı, şişmeyi ve iltihabı alır. Dünyanın birçok yerinde yemekten çok terapedik ve şifa niyetine kullanılır.

Evde Kas kremi tarifi:
½ bardak hindistan cevizi yağı

¼ bardak rendelenmiş balmumu

2 tatlı kaşığı cayenne biberi

2 tatlı kaşığı zerdeçal veya zencefil tozu

15 damla nane yağı

15 damla lavanta yağı

Bir kavanoza hindistan cevizi yağını ve balmumunu koyun. Küçük bir tencereye yarıya kadar su koyup orta ateşte kaynatın. Kavanozu içindekiler eriyecek şekilde tencerenin içine oturtun. Eriyince biraz karıştırıp cayenne, zerdeçal/zencefil tozlarını katın. Tamamen karışınca biraz soğumaya bırakın, lavanta ve nane yağlarını ekleyip iyice karıştırın. Karışımı gündelik olarak kullanmak istediğiniz kaplara dökün .Gerektikçe karışımı kas ve baş ağrıları için kullanın.

Görüntülenme : 566 Yayınlanma Tarihi: 30/03/2016 14:40:29

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin