Bamya yediğiniz zaman vücudunuza bu oluyor!

Bamya yediğiniz zaman vücudunuza bu oluyor!
Yayınlanma Tarihi: 01.06.2016 11:34 | Değiştirme Tarihi: 01.06.2016 11:34

Bamyanın hiç bilinmeyen mucizevi faydaları

Günümüz dünyasında ilaç endüstrisinin önlenemez yükselişi birçoğumuzu doğal şifa yöntemlerinden uzaklaştırıyor. Aslında doğanın iyileşmemiz için bizlere sunduğu sayısız sebze ve meyve bulunuyor.Bunlardan biri de bamya. Yapışkan yapısı sebebiyle severek yediğiniz bir sebze olmayabilir ama bamyanın hiç bilinmeyen faydalarını öğrendiğinizde bu fikriniz değişecek. Mısır kökenli bir sebze olan bamya, 12. yüzyıldan beri yetiştiriliyor. Bamya haşlanarak, tencerede yemeği yapılarak, kızartılarak ve hatta turşu haline getirilerek çok çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Yapılan araştırmalar bamyanın göğüs kanserinden, diyabete ve hatta depresyona kadar iyileştirici bir özelliği olduğunu gösteriyor.
2005 yılında Jilin Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre bamya, nefropati ya da diğer böbrek hastalıklarının üzerinde olumlu etkiye sahip. Bu araştırma sırasında denekler iki gruba ayrılmış ve bir grup bamya ile, diğer grup ise klasik ilaçlarla tedavi edilmiş. 6 ay süren bu çalışmanın sonunda tedavisine ek olarak bamya tüketen hastaların, diğer klasik yöntemlerle tedavi edilen hastalara göre ürik asit ve ürin proteinlerinde azalma görülmüş. 

 

Karaciğer hastalıkları riskini azaltıyor

Bamya ile yapılan bir başka deneyde ise bamyanın karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu olduğu ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise bamyanın güçlü antioksidan etkisi. Güçlü bir antioksidan olan bamya, hasarlı karaciğerin iyileşmesini kolaylaştırıyor. 

 

Diyabet hastalığına karşı korur

Yine bir diğer başka araştırmaya göre bamya özü, diyabet hastalığına karşı da koruyucu bir etkiye sahip. Bunun sebebi ise bamyanın içerdiği diyet posası. 

 

Kanserle mücadele eder

Bamyanın kanserle mücadelede etkili olduğu göğüs kanseri üzerine yapılan laboratuvar çalışmalarında görülüyor. Bamyanın içeriğinde bulunan lektin isimli protein hücre yenilenmesini sağlıyor. Hücre yenilenmesi ise kanserle mücadelede oldukça önemli. 

 

Depresyona iyi geliyor

Bamyanın bir diğer özelliği de depresyonu iyileştirmesi. Ruh sağlığına iyi gelen bitkiler, sebzeler ve birçok meyve olduğunu biliyoruz. Bamya ise bunlardan bir tanesi. Bamya depresyona iyi geliyor ve ruh halimizi olumlu yönde değiştiriyor. Bunun sebebi ise bamya içerisinde bulunan ruh halini pozitif olarak etkileyen fenol ve flavonoidler.