Bahar alerjisine karşı önleminizi alın!

Bahar alerjisine karşı önleminizi alın!
Yayınlanma Tarihi: 04.03.2019 12:25 | Değiştirme Tarihi: 04.03.2019 12:37

Bahar ayları havadaki polenlerin en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuk ve yetişkinlerde en sık görülen bahar alerjisi belirtileri nelerdir? Alerjiden korunmak mümkün müdür?

 

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, açıkladı...

Bahar alerjisi ne zaman başlar?

Bahar alerjisi özellikle; ağaçlar, çim ve yabani ot polenlerine alerjik yakınmalar gelişmesine denilmektedir. Aralık ayı sonundan (servi ağacı gibi) Ağustos sonuna kadar (çim poleni gibi) polen dönemi başlar. Ancak Mart sonu ile Haziran ayı arasında kalan dönem, havadaki polenin en yoğun olduğu dönemdir.

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Bu aylarda polenlere duyarlılığı olan çocuk ve yetişkinlerde; hapşırık, burun akıntısı ya da tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı, kızarma ve sulanma, boğaz, ağız, burun ve kulaklarda kaşıntı, koku alamama, şakak ve alında ağrı, yorgunluk, polenin temas ettiği açık vücut bölgelerinde kurdeşen (ürtiker) şeklinde döküntüler görülebilir. Astım tanısı alan hastalarda ise bahar döneminde; göğüste sıkışma, nefes darlığı, hışıltı ve öksürük belirtileri ortaya çıkabilir.

Bahar alerjisi tedavisi 

Bahar döneminde bu yakınmaları olan hastaların, tedavi için hekime başvurmaları gerekir. Bu kişilere; duyarlı oldukları polen belirlenmesi durumunda, erişkin ve çocuk alerji hekimleri tarafından gerekliyse alerji aşısı olarak bilinen “immunoterapi” önerilebilir.

 

Bahar alerjisinden korunma yolları

 

* Polenlerin burun içine girmesini engelleyenjelleri burnun etrafına sürerek kullanabilirsiniz.

* Göz çevresini tamamen saran bir güneş gözlüğü tercih ederek, gözlerinizin polenle temasını azaltın.

* Dışarıdan eve geldiğinizde kendinizin ve çocuğunuzun kıyafetlerini değiştirip, duş alın.

* Mümkün olduğunca kapalı alanda bulunun.

* Evinizin pencerelerini özellikle sabah saatlerinde kapalı tutmaya özen gösterin.

* Arabanızda polen filtresi kullanın.

* Evde HEPA filtreli elektrik süpürgesi tercih edip, temizliği onun ile yapılabilirsiniz.

 

Alerjisi Olanlar Bunları Sakın Yapmayın

 

* Çimlerde yürümek veya çim biçmek gibi faaliyetlerden uzak durun.

* Dışarıda çok fazla vakit geçirmeyin.

* Ev içerisinde taze çiçek bulundurmayın.

* Sigara içmeyin ya da sigara içilen ortamda bulunmayın.

* Kıyafetlerinizi dışarıda kurutmayın. Çünkü açık havada polenler kıyafetlerinize yapışabilir.

* Evde polenlere duyarlılığı olan çocuk veya yetişkin bir birey var ise; polenleri dışarıdan ev içerisine taşıyabileceği için evinize hayvanların girmesine izin vermeyin.

 

Kaynak: Okan Üniversitesi Hastanesi 

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Şifa ve gençlik iksiri: Kemik suyu

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Baş ağrılarını ciddiye alın!

Kişinin yaşam biçiminden insan ilişkilerine, beslenmesinden uyku düzenine kadar tüm faktörler beyin sağlığı için belirleyici olabiliyor. Periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.